Putin sınırı net koydu! Rus yazılıma sahip olmayan cihazlar yasaklanıyor

Rusya'da bir süredir gündemde olan yasa teklifi onaylandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin sınırı net koydu ve Rus yazılıma sahip olmayan cihazların satışları ülkede resmi olarak yasaklanıyor.

Putin sınırı net koydu! Rus yazılıma sahip olmayan cihazlar yasaklanıyor

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede yankı uyandıran birçok düzenlemeyle adından söz ettirirken yeni bir yasa teklifine verdiği onayla global anlamda yankı uyandırdı. Rusya Devlet Yasa Bilgi Sistemi üzerinden paylaşılan bir yasaya göre Rusya'da 1 Temmuz 2020'den itibaren, ülkede tüketicilere satışı gerçekleştirilen akıllı cihazlarda, bilgisayarlarda ve televizyonlarda fabrika ayarının Rus yazılımla çalışıyor olma şartı olacak. 

Büyük İnfial Yarattı

Rusya'da 1 Temmuz 2020'den itibaren gerçekleşecek sınırlandırmayla beraber yetkililer Rus bilişim markalarının koz sahibi olabileceklerini açıklarken, sektörde kargaşanın da meydana gelebileceği ön görülüyor. Küresel anlamda söz sahibi olan birçok akıllı telefon ve elektronik cihaz markasının geçmişte Rusya ile yaşadığı sorunların ardından ortaya çıkan bu uygulama kesin olarak yürürlüğe gireceği ifade edilirken, Rus yazılıma sahip olmayan elektronik cihazların satışını yapanlara büyük para cezaları verileceği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2019, 23:15

YORUM EKLE