Putin’den Kritik Açıklamalar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ile Rusya arasında imzalanan Soçi mutabakatının önemi hakkında konuştu. Putin, dolar konusunda da ABD’nin kendi bindiği dalı kestiğini söyledi.

Putin’den Kritik Açıklamalar

Rusya Enerji Haftası konulu bir programda konuşan Rusya Başkanı Vladimir Putin, Soçi mutabakatı sayesinde yeniden kan akmasının önüne geçildiğini söyledi. Anlaşmanın hayata geçirilebilmesi adına çalışmaların sürdüğünü söyleyen Putin, bölgede Türkiye ve Rusya adına çok iyi bir anlaşma yapıldığını ifade etti.

Putin’in Gündeminde ABD’nin Dolar Yaptırımı da Vardı

Putin, ABD’nin dolar yaptırımını kendi bindiği dalı kesmek deyimine benzetti. ABD’nin pek çok imparatorluğun düştüğü hataya düştüğünü belirten Putin, dolara güvenin azaldığını paylaştı. ABD’lilerin stratejik hatalarının yıkıcı problemler yaratacağına dikkat çeken Putin, olumsuzlukların meydana gelebileceğini kaydetti.

Geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İdlib konusunda bir görüşme gerçekleştirdi. Soçi’de gerçekleşen görüşmenin ardından İdlib’te silahsızlandırılmış bölge oluşturulması için Soçi mutabakatı imzalandı. Anlaşma sonrasında İdlib halkının can güvenliğinin sağlanması amaçlandığı bilgisi verilmişti.

Yapılan görüşme sonrasında mutabakatla ilgili konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, bölgedeki sivillerin korunacağını açıklamıştı. Zaharova, mutabakat ile hem teröristlere hem de Suriye’deki provokatörlere karşı bir güç oluşturulmasının amaçlandığına yer vermişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 21:39

YORUM EKLE