Rus Lider Putin'den Yapay Zeka Açıklaması; Alanında Tekel Olmayı Başaran Dünyanın Efendisi Olur!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yapay zekanın geliştirilmesi ve uygulanması için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiğini vurgulayarak “Eğer yapay zeka alanında tekel olmayı başaracak biri çıkarsa, bunun sonucu açık, dünyanın efendisi olacak” diye konuştu.

Rus Lider Putin'den Yapay Zeka Açıklaması; Alanında Tekel Olmayı Başaran Dünyanın Efendisi Olur!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başkent Moskova'da düzenlenen ve Rus yetkililerin katıldığı yapay zeka alanında yaşanan gelişmelere dair değerlendirme toplantısına katılarak önemli açıklamalarda bulundu.

Yapay zeka teknolojisinin geliştirilmesine büyük önem verilmesi ve Rusya'nın bu konuyla ilgili her türlü çabanın göstermesi gerektiğini belirten Putin, "Yapay zeka alanına ilişkin araştırmaların bütçesini katlamamız gerekiyor. Ayrıca, özel girişimlerin de önünü açmak için adımlar atılması lazım" diye konuşarak hızlı karar alma mekanizmaları üzerinden gerçek zamanlı olarak devasa verileri analiz edebildiğine dikkat çekti.

Yapy zekanın ayrıca kalite ve performansta muazzam avantajlar sağladığına da deyinen Putin,  “Eğer yapay zeka alanında tekel olmayı başaracak biri çıkarsa, bunun sonucu açık, dünyanın efendisi olacak” ifadelerini kullandı.

Dünya genelinde çok sayıda ülkenin yapay zeka stratejilerini belirlediğini ve aktif olarak yapay zeka geliştirdiğini ve Rusya’nın geri kalmaması gerektiğini belirten Rus Lider Putin, “Biz elbette yapay zeka alanında teknolojik egemenliği sağlamalıyız. Bu, işletmelerimiz ve ekonomimiz yaşayabilirliği, Rusya vatandaşlarının yaşam kalitesi, ülkemizin güvenliği ve kendini savunma yeteneğinin en önemli şartı. Söz konusu sadece yüksek uzmanlık gerektiren alanlar için algoritmaların geliştirilmesi değil, her bir alanda maksimum etki yaratacak üniversal çözümlere ihtiyacımız var” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2019, 20:27

YORUM EKLE

Popüler Haberler