Rus telefon şakacıları, Hulusi Akar diye ABD'li Senatör Graham'ı fena trolledi

Rus telefon şakacıları, ABD'li cumhuriyetçi Senatör Graham'ı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar dye arayarak işlettikleri ortaya çıktı. Telefonda gerçekleşen yaklaşık 15 dakikalık bir görüşmede Graham PKK/YPG'ye ilişkin açıklamalarda yaptı.

Rus telefon şakacıları, Hulusi Akar diye ABD'li Senatör Graham'ı fena trolledi

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü YPG/PKK'ya karşı başlattığı Barış Pınarı Harekatı'na karşı çıkarak bir an önce durdurulmasını isteyen ve terör örgütünü sürekli savunmasıyla bilinen ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham'ın, geçtiğimiz aylarda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Fakat basına sızan son haberlerde telefon görüşmesinin gerçek olmadığı Rus telefon şakacıları tarafından Graham'a yapılan bir şaka olduğu ortaya çıktı.

Rus asıllı şakacılardan Aleksey Stolyarov ve Vladimir Kuznetsov, kendisini Türkiye'nin Milli Savunma Bakanı Hulusu Akar olarak tanıtarak ABD'li Senatör Graham'la görüşerek Türkiye ile ABD arasındaki F-35 gerilimi hakkında konuştu.

Görüşme sırasında Suriye'deki PKK/YPG ile ilgilide konuşan Graham, basına sızan ses kayıtlarına göre "Sizin YPG sorununuz gerçek bir sorun. Bunu Başkan Trump'a, Obama'nın YPG Kürtlerine güvenerek büyük bir hata yaptığını anlattım. Endişe duyduğum her şeyin ortaya çıkmasından korkuyorum. Şimdi Türkiye'nin Suriye'deki bu tehditten korunmasını sağlamamız gerekir. YPG sorunu konusunda sizi iyi anlıyorum. Başkan da aynı şekilde." ifadelerini kullanıyor.

Ses kayıtlarında bir gün önce ABD Savunma Bakanı Esper ile görüştüğünü söyleyen şakacı, iki ülke arasında ortak bir nokta bulmanın şart olduğunu ve ABD Başkanı Trump'ın, kendisini müzakereci olarak belirlediğini ifade ediyor. 

Senatör Graham ise ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'ye hiç bir şekilde yaptırım uygulamak istemediğini ve özellikle Ankara ile serbest ticaret anlaşması yapmak istediğini söylüyor.

Senatör Graham, görüşmede ayrıca ABD'li cumhuriyetçileri ikna ettiklerini ve Türkiye'nin S-400'lerle ilgili bir çözüm bulunacağını ve iki ülke arasındaki gerçekleştirmeyi planladıkları serbest ticaret görüşmelerine başlamayı umduklarını belirtiyor.

Görüşmede kendisinin ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını engellemeye çalıştığını söyleyen Graham, Türkiye'nin DEAŞ ile mücadeleye önemli ölçüde yardımcı olduğunu ve Türkiye ile müttefik olmaktan çok memnun olduklarını dile getiriyor.

Graham görüşmesinin sonunda, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı seviyorum. Başkan Trump'ın da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sevdiğini düşünüyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın güçlü biri olduğuna inanıyorum, güçlü insanlarla anlaşmamız gerekiyor" ifadelerini kullandığı da görülüyor.

ABD'li cumhuriyetçi senatör Graham'ın basın sözcüsü Kevin Bishop, Senatörün basına sızan bu konuşmasını doğrulayarak bir açıklama yaptı. Bishop açıklamasında, "Senatör Graham'ı kandırmaya yönelik çok sayıda girişimi engellemede başarılı olduk fakat bir tanesi gözden kaçmış," ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2019, 21:18

YORUM EKLE