Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'dan “Güvenli Bölge“ Açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin Suriye'de istediği tampon bölge ve güvenli bölge konusunda açıklamalarda bulundu.iki ülkenin de pozisyonlarını bildiklerini, istenirse sınıra Rus askeri polisinin konuşlandırılabileceğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'dan “Güvenli Bölge“ Açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Vietnam ve Çin televizyonlarına Türkiye-Suriye sınırında yaşanan son gelişmelere dair bazı açıklamalarda bulundu. Larov; "Rusya'nın ateşkes imzalanan bölgelerde ve silahtan arındırılmış bölgelerde yeterli tecrübesi var. Rus askeri polisi bu bölgede görev yapabilir." ifadelerini kullandı.

Gündemde, Türkiye-Suriye sınırında kurulması planlanan "güvenli bölge" de vardı. Rus Bakan, "güvenli bölge" ile ilgili görüşmelerin de devam ettiğini bildirdi.

Askerlerin, hem Türkiye'nin hem Suriye'nin tavrı göz önünde bulundurarak tampon bölgenin nihai formatı üzerinde çalıştığını belirten Lavrov, 1998 Adana Mutabakatı'na gönderme yaparak şöyle konuştu:

"Türkiye ile Rusya arasında 1998 yılında imzalanan bir anlaşma (Adana Mutabakatı) çerçevesinde bir tampon bölge kurulması konusu konuşulmuştu. Anlaşmada sınır bölgesinde terör tehdidini ortadan kaldırmaya yönelik işbirliği yapılması ve Türkiye tarafının Suriye topraklarında sınırın belli bölümlerinde faaliyet gösterebilmesi öngörülüyor. Şimdi askerler, Şam ve Türkiye’nin pozisyonlarını göz önünde bulundurarak konuyla ilgili ayrıntılar üzerinde anlaşmaya çalışıyor."

Rus Bakan, "Prensipte karada ateşkes, güvenlik tedbirlerine riayet ve gerilimi azaltma bölgelerine yönelik anlaşmalarda Rus askeri polisinin konuşlandırılması deneyimine sahibiz. Söz konusu tampon bölge için de bu hala mümkün" diye konuştu.

Lavrov, Kürtlerin faaliyetlerinin Türkiye'yi endişelendirdiğini hatırlatarak konunun, Soçi'deki üçlü zirvede ele alındığını ancak ortak bir anlayışa henüz varılamadığını söyledi.

Sergey Lavrov: "Türkiye ile hangi Kürtlerin terörist sayılması konusunda ortak bir anlayışa varılamadı. Türkiye'nin farklı bir tavrı var. Endişelerini anlıyoruz ancak yine de sap ile samanı birbirinden ayırıp, gerçekte hangi Kürt grupların aşırıcı olduğu ve hangilerinin Türkiye’nin güvenliği için tehdit oluşturduğunun görülmesi gerek." diyerek Türkiye ve İran'ın Suriye'de ortak askeri operasyon planlamadığını da belirtti.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2019, 21:58

YORUM EKLE

Popüler Haberler