Rusya'dan Firma Yöneticileri ve Üst Düzey Görevlileri için Vize Kolaylığı

Rusya'dan firma yöneticileri ve üst düzey görevlilerine yönelik vize serbestisi kararı geldi. Son düzenlemeyle ilgili detaylar...

Rusya'dan Firma Yöneticileri ve Üst Düzey Görevlileri için Vize Kolaylığı

Rus basınında yer alan haberlere göre, Rusya, yabancı firma yöneticilerine daha kolay vize serbestisi sağlayacak. Artık daha esnek prosedürlerle tek seferliğine 5 yıllık vize alınabilecek. Rusya Ekonomi Bakanlığı’nın kamuoyunda tartışmaya açtığı bu girişimin şirket yönetici ve uzmanlarının Rusya vizesi almasını kolaylaştırmak adına yapıldığı ifade ediliyor. Beyaz yakalıların ülkeye daha rahat gelebilmelerini sağlayabilmek adına alınan bu kararın düzenleme taslağı da ortaya çıktı.

Rusya, bundan önce tek seferde 1 yıllık vize vermekteydi. Ancak son düzenlemenin onay görmesi halinde şirket yöneticileri artık seyahat öncesinde Rusya’ya giriş yapacağına dair davetiye göndermesi gerekmeyecek.

Rusya’da Yatırım Yapanlar Faydalanabilecek

Düzenlemeden faydalanmak isteyenlerin Rusya’da herhangi bir işletme alanı kurma girişiminde bulunması gerekmektedir. Bölgeye yatırım yapan veya Rusya’dan ürün ithal edenler Rusya’ya daha rahat girip çıkabilecekler. Düzenlemede yer alan özel bilgilerde ise, özellikle Skolkovo inovasyon merkezi ve Rusya İhracat Merkezi projelerine ayrıcalık tanınacağı belirtiliyor.

Görüşmelerin Kolaylaştırılması Hedefleniyor

Rusya İhracat Merkezi’nin düzenlemeye ilişkin yaptığı açıklamada, büyük şirket sahipleri ve yöneticileri Rusya’da daha kolay girebileceği yer alıyor. Bir başka isim ise, Rus mallarını satın almak isteyenlerle görüşmelerin daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirileceğini anlatıyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2019, 23:37

YORUM EKLE