Rusya’ya Fransa’dan da Tepki Geldi

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Rusya’nın Suriye’ye S-300 füze sistemi vermesini eleştirdi. Dışişleri Sözcüsü, bu sistemin Suriye’ye verilmesinin bölgedeki siyasi çözümün önüne geçtiğini açıkladı.

Rusya’ya Fransa’dan da Tepki Geldi

Rusya’nın Suriye rejimine verdiği S-300 hava savunma sistemine pek çok ülkeden eleştiri geliyor. Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes von der Mühll’de duruma tepki gösteren isimler arasında yer aldı. Yazılı açıklamada bulunan Mühll, bu adımın askeri krizin artmasına sebebiyet vereceğini açıkladı. Rusya ise henüz birkaç gün önce rejime moden hava savunma sisteminin teslim edildiğini dünya kamuoyuna duyurmuştu.

Rus Savaş Uçağı Denize Düşmüştü

Suriye’nin S-200 savunma sistemi geçtiğimiz ayda Rusya il-20 uçağını düşürmüştü. Açılan ateş sonrasında 14 askerin bulunduğu uçağın İsrail askerleri sebebiyle öldüğü ortaya çıkmıştı. Rusya, yapılan bu saldırının düşmanca olduğunu belirtmişti ve iki ülke arasında krizin tırmanacağı mesajı verilmişti.

Yapılan bu saldırının kasıtlı olduğu bilgisini aktaran Rus yetkililer, eyleme karşılık verileceğini aktarmıştı. Konuya ilişkin Rus Parlamentosu’ndan da sert tepkiler gelmişti. Pek çok isim İsrail’in ABD talimatlarıyla hareket ettiğini iddia etmişti. Özellikle de bu saldırının, Türkiye ile Rusya arasındaki mutabakat sonrası olması dikkatlerden kaçmamıştı. Rusya ise bölgedeki hakimiyetini güçlendirmek adına Suriye’de savunma yatırımı yapmaya devam etmekte.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2018, 12:19

YORUM EKLE