Saksonya Polisi Gerekeni Yapacak

Geçtiğimiz hafta sonu festivalde bir Alman vatandaşın öldürülmesinin ardından eylemler başladı. Almanya'da sağ ve sol grupları karşı karşıya getiren eylemlerde çok sayıda yaralı olduğu bildirildi.

Saksonya Polisi Gerekeni Yapacak

Avrupa basını Almanya'da yaşanan korkutucu görüntülerle sallandı. Almanya'nın doğu bölgesinde yer alan Chemnitz kentinde gerçekleştirilen festival esnasında, farklı etnik kökenlerden kişiler bir tartışma sonucunda kavgaya tutuştu. Olay esnasında bir Alman vatandaşı hayatını kaybederken, çok sayıda kişi de yaralanmıştı. Olay sonrasında festival alanında başlayan ırkçı protestolar ise bu Pazartesi gününe kadar sürdü. Karşılıklı olarak sağ cephe ve sol cepheden grupların karşı karşıya geldiği protestolarda arbede çıkınca bölgeye güvenlik güçleri müdahale etti.

PROTESTOLAR CİDDİ GERİLİME NEDEN OLDU

Chemnitz'de geçtiğimiz haftasonu gerçekleşen olaylar sonrasında sağcı ve solcu gruplar karşı karşıya geldi. İki grubun arasında çıkan arbedelerde çok sayıda kişi yaralanırken, Saksonya polisi Twitter üzerinden olaylara ilişkin açıklamalarda bulundu. Gösterilerde yaralıların olduğunu aktaran Saksonya polisi, iki grubun karşılıklı olarak havai fişek ve yaralayıcı maddelerin fırlatıldığını açıkladı. Saksonya polisi, her iki grubu da barışçıl davranmaya davet etti

Pro Chemnitz oluşumu Karl-Marx Anıtı önünde toplanarak gösteri başlatırken, bu alanda 2 bin kişinin toplandığı bilgisi kaydedildi. Sağ kanadın gerçekleştirdiği eylemlere ilişkin Saksonya polisinin aktardığı bilgilere göre gösteriler sırasında Hitler selamı verildi ve polisler bu duruma ilişkin gerekenin yapılacağını aktardı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2018, 13:55

YORUM EKLE