Sri Lanka'da Müslüman Kadınlara Burka Yasağı

Sri Lanka'da gerçekleşen ve 253 kişinin ölmesine neden olan terör saldırılarının ardından ülke genelinde Müslüman kadınların burka giymesi yasaklandı.

Sri Lanka'da Müslüman Kadınlara Burka Yasağı

Sri Lanka'da Hristiyanlar için kutsal Paskalya ayini sırasında Kochchikade'deki St. Anthony's, Katana'daki St. Sebastian ve Batticaloa'daki Meryem Ana kiliseleri ile başkent Kolombo'daki beş yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine bombalı saldırılar düzenlenmişti ve bu saldırılarda 253 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Hükümet yetkilileri Paskalya gününde yaşanan saldırılardan Ulusal Tevhid Cemaati adlı yerel terör örgütünü sorumlu tuttuğunu açıklamıştı.

Devlet Başkanlığı ofisi tarafından yapılan açıklamada, vatandaşların kimliklerinin tespit edilmesini engelleyecek şekilde yüzünü kapatan ve güvenlik riski teşkil eden her türlü giysinin yasaklandığı bildirildi.

Söz konusu yasak geçen hafta düzenlenen bakanlar kurulu toplantısında gündeme getirildi. Müslüman kadınların giydiği Burka ve yüzü örten kıyafetlere yönelik yasak, bugünden itibaren yürürlüğe konuldu.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2019, 13:00

YORUM EKLE