Sudan'da Sıcak Gelişme! Ordu'dan Devlet Televizyonuna Darbe, Cumhurbaşkanı Beşir İstifa Etti

Sudan'da ordu, devlet televizyonu binasını kuşatarak Bina içerisine girdi. Darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Beşir'in görevinden ayrıldığı bildirildi.

Sudan'da Sıcak Gelişme! Ordu'dan Devlet Televizyonuna Darbe, Cumhurbaşkanı Beşir İstifa Etti

Sudan askerleri devlet televizyonu binasını kuşatarak bir takım darbe girişiminde bulundu. Askerlerin bir kısmının  televizyon binasının içinde olduğu öğrenilen olayla ilgili Sudan devlet televizyonu, ordunun kısa süre içerisinde önemli bir açıklama yapacağını bildirdi. Sudan Uluslararası Hartum havaalanında uçuşlar durdurularak sadece inişlere izin veriliyor.

Ayrıca üst düzey bir yetkili tarafından Sudan'ın 20 yılı aşkın süredir Cumhurbaşkanı olan Beşir'in uluslararası kamuoyunun savaş suçlusu olarak tanındığı sebebiyle istifa ettiğini açıkladı.

Ordu'nun devlet televizyonunu kuşatmasının ardından Reuters’a konuşan görgü tanıkları, Sudan ordusuna ait araçların bazı kilit öneme sahip yol ve köprüleri kapadığını aktarırken göstericilerin, “O düştü, biz kazandık” diye sloganlar attığını iddia etti. 

TSİ 10:25 sıralarında meydana gelen darbe girişiminin ardından Kuzey Darfur’da Üretim ve Ekonomik Kaynaklardan Sorumlu Bakan Adil Mahcub Hüseyin “Cumhurbaşkanı Beşir’in görevi bırakmasının ardından görevi alacak askeri bir konsey oluşturmak için görüşmeler devam ediyor” ifadelerini kullanarak bir açıklama yaptı.

Çevrede ki görgü tanıklarının ifadelerine göre , ordunun başkent Hartum'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı binasını da kuşattığı, Muhalif Sudan Meslek Odalarının (SPA) çağrısına uyan binlerce Sudanlı, başkentteki ulusal ordu karargahına doğru ilerlediği öğrenildi.

Sudan ordusu, Devlet Başkanı Ömer el Beşir'i darbe ile düşürerek ülkede yönetime el koyarak Genelkurmay Başkanı Korgeneral Kemal Abdul-Marul geçici askeri hükümetin başkanı oldu. 

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2019, 23:23

YORUM EKLE