Sudan'da Genel Grev! Hükümet'e Protesto ve Gösteriler Devam Ediyor

Sudan'da Yönetimin geçici sivil hükümete teslim edilinceye kadar Ülke'de gene grev ilan edildi. Grevle birlikte Hartum'daki ulusal ordunun merkez yerleşkesi çevresinde protesto ve gösterilere devam edilecek.

Sudan'da Genel Grev! Hükümet'e Protesto ve Gösteriler Devam Ediyor

Sudan'da muhalif Sudan Meslek Odaları tarafından, yönetim geçici sivil bir hükümete teslim edilinceye kadar ülke genelinde genel grev ilan edildi.

Sudan Meslek Odalarından (SPA) yapılan açıklamada, grevin yargı, mühendislik, tarım, veterinerlik, eğitim ve taşıma gibi özel ve kamudaki meslek gruplarını kapsadığı vurgulanarak grevle birlikte Hartum'daki ulusal ordunun merkez yerleşkesi çevresinde protesto ve gösterilerin sürdürüleceği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'e istifa çağrısı yapmak için dün Sudan'da toplanan göstericiler, ordunun ana karargahının bulunduğu yerleşkeye girerek son 4 aydır ülke genelinde yapılan gösterilerin en büyüğünü gerçekleştirdiler. Dünkü protestolarda yüzlerce kişi orduya Beşir yönetimini devirerek ülkedeki krize müdahale etmesi çağrısında bulunmuştu.

Ülke genelinde 22 Şubat'ta bir yıl süreyle OHAL ilan edildikten sonra meclis 11 Mart'ta oy çoğunluğuyla OHAL süresini 6 aya düşürme kararı almıştı. OHAL ilan edildikten 3 gün sonra çıkarılan karanamelerle izinsiz gösteri, yürüyüş ve grevler yasaklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2019, 13:14

YORUM EKLE