Suudi Arabistan Hükümetinin Arakanlı Müslümanları Sınır Dışı Planı

Suudi Arabistan hükümetinin Arakanlı sığınmacıları sınır dışı etmeyi planladığı ortaya çıktı. Gelen haberlere göre 250 Arakanlı Müslüman sığınmacı Bangladeş’e gönderilecek.

Suudi Arabistan Hükümetinin Arakanlı Müslümanları Sınır Dışı Planı

Suudi Arabistan’da yaşamakta olan çoğu Arakanlı sığınmacının oturma iznine sahip olduğu biliniyor. Cidde de ve Şumasi merkezinde kalanlara ağır suçlularmış gibi davranıldığına yönelik iddialar da söylenmekte.

Bazı insan hakları savunucuları, bu sığınmacıların Bangladeş’e gönderilmeleri durumunda cezaevine mahkum edileceğini ve bu karardan vazgeçmeleri gerektiği yönünde Suudi yetkililere uyarı veriyor.

Dün öğlen saatlerinde Cidde havaalanında sınır dışı edilmek üzere bekleyen Arakanlı Müslümanların görüntüleri kaydedilmişti.

Suudi Arabistan hükümeti 2011 yılından beri ülkeye girmeye çalışan Arakanlı sığınmacılara oturma izni vermiyor.

Özgür Rohingya Koalisyonu’nun kampanya faaliyetlerini yürüten Nay San Lwin, son yıllarda Suudi yetkililere çok sayıda insan hakları örgütü tarafından oturma iznine dair taleplerde bulunulduğunu ve kendisinin de Suudi Arabistan hükümetiyle meseleyi görüştüğünü belirtti.

Birleşmiş Milletlerin verilerine göre, 2017 yılından bu yana Arakandaki baskı ve zulümden kaçarak Bangladeş’e sığınanların sayısı 725 Bin civarına ulaşmış durumda. Uluslararası platformlarda yayınlanan görüntüler ışığında binlerce köyün yakılarak talan edildiği gösterildi ve Arakanda uygulanan baskı rejimi kanıtlanmış oldu.

Bangladeş hükümeti ülkede bulunan Arakkanlı sığınmacıların iadesi konusunda Myanmar ile bir anlaşmaya varmıştı. Fakat uygulanan insanlık dışı davranışlar sonucunda Bangladeşli yetkililer bu karardan vazgeçtiklerini açıkladı. Myanmar hükümeti, Arakana gönderilmek istenen çoğu yardımı engellerken, Arakanlı Müslümanların dönüşüne dair verdiği sözleri de tutmaktan kaçındı. Bu yaşananlardan sonra BM herhangi bir yaptırımda bulunacak mı büyük merak konusu olmuş durumda.

BM ve uluslararası insan hakları toplulukları, Arakanlı Müslümanlara yönelik yapılan zulmü “etnik temizlik” veya “soykırım” olarak adlandırmıştı.

İnsan hakları kuruluşları ve BM Arakanlı Müslümanların gerekli ortam ve anlaşmalar yapılmadan Myanmar’a tekrardan göndermenin çok tehlikeli olduğunu ve yeni bir soykırımın başlamasına yol açacağını düşünüyor. Bundan sebeple insan hakları örgütleri bazı ülkeleri sığınmacı konusunda daha sağduyulu davranmaya davet ediyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2019, 22:30

YORUM EKLE