Suudi Arabistan’a Yeni Yaptırım

Almanya, Suudi Arabistan’a silah satışını daha önce sınırlandırmıştı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, mevcut koşullar sebebiyle Arabistan’a silah satışını durdurma kararı aldı.

Suudi Arabistan’a Yeni Yaptırım

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinden Suudi Arabistan’a yapılan silah ihracatı konusunda yaptırım uygulamıştı. Satışa sınırlama getirme kararı alan Merkel, satışların durdurulacağını açıkladı. Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilk tepki veren liderlerden olan Merkel, bu durumu şiddetle kınadığını bir kere daha açıkladı. Olayın aydınlatılmasının büyük bir öneme sahip olduğundan bahseden Merkel, sorumluların hesap vermesi gerektiğini aktardı. Mevcut durumda da silah satışlarının sınırlandırılmış olduğunu hatırlatan Başbakan, silah satışlarının bu süreçte yapılamayacağını paylaştı.

Dışişleri Bakanı Daha Önce Duyurmuştu

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında Cemal Kaşıkçı olayının aydınlatılmasını talep etmişti. Suudi Arabistan’a silah ihracatı konusunda endişeleri olduğunu dile getiren Maas, olumlu bir karara varmanın mümkün olmadığını dile getirmişti.

Almanya, 2018 yılının başından itibaren Suudi Arabistan’a 420 milyon Euro bandında silah satışı gerçekleştirdi. Almanya’nın en çok silah satışı yaptığı ülke olarak ise Cezayir ilk sırada yer alıyor. 741,5 milyon Euro dolaylarında bir silah yapımı alan Cezayir’den sonra ise Suudi Arabistan gelmekte.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 22:00

YORUM EKLE