Theresa May Erken Seçime Gidebilir

İngiliz Parlamentosu bu hafta Avrupa Birliği’nden çıkış anlaşması olan Brexit Anlaşmasını oylayacak. Belirsizlikler halen sürmekteyken, Başbakan Theresa May’ın yeter oy almaması halinde erken seçime gidebileceği konuşuluyor.

Theresa May Erken Seçime Gidebilir

11 Aralık günü İngiltere Parlamentosu’nda Brexit anlaşması oylanacak. Avrupa Birliği’nden çıkma konusunda referanduma giden İngilizler, Avrupa Birliği’nden çıkmaya sıcak baktı. Bunun üzerine konu İngiltere Parlamentosu’nda da ele alınacak. Parlamento’dan yeterli oy sayısı çıkması halinde anlaşma onaylanmış olacak ve İngiltere artık Avrupa Birliği’nde yer almayacak.

Zorlu dönemeç olarak nitelendirilen oylama için sayılı gün kaldı. Parlamentoda 650 sandalyeden 315’ine Theresa May’in partisi sahip. Ancak May’in partisinin yüzde 90’ının anlaşmaya sıcak bakmadığı ve ret oyu vereceği konuşuluyor.

Azınlık hükümetinin yanında May’e destek veren Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi’de anlaşmaya sıcak bakmıyor. Parti yetkilileri geçtiğimiz günlerde parlamentoda gündeme gelecek Brexit meselesine ret oyu vereceklerini kaydetti.

Brexit Ertelenebilir iddiası

İngiliz basını, Başbakan May’in parlamentonun durumunu takip ettiğini ve Brexit anlaşmasını erteleyebileceğini yazıyor. Oylamanın ertelenmesi halinde ise Başbakan’ın anlaşmayı yeniden gündeme getirebileceği tartışılıyor. Anlaşmaya İngiltere ana muhalefeti İşçi Partisi de karşı çıkmakta.

İşçi Partisi Lideri Corbyn, ayrılık koşullarının yeniden AB’de gündeme getirilmesini talep ediyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2018, 12:37

YORUM EKLE