Toplantı Sonrası Rusya Çağrısı

NATO Ukrayna Komisyonu Olağanüstü toplantısı tamamlandı. NATO, tüm üyeleriyle Ukrayna’ya destek verdiğini açıkladı ve Rusya’ya askerleri ve gemileri serbest bırakma çağrısı yapıldı.

Toplantı Sonrası Rusya Çağrısı

Kerç boğazında Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerilimle ilgili NATO olağanüstü toplandı. Toplantı sonrası konuşan NATO Genel Sekteri Jens Stoltenberg, Ukrayna toprak bütünlüğünün desteklediğini söyledi. Rusya’nın ele geçirdiği Ukrayna gemi ve askerlerinin serbest bırakılması gerektiği çağrısında bulunuldu. Yaşanan gelişmeleri kritik olarak nitelendiren Stoltenberg, Ukrayna gemilerine saldırının meşru açıklamasının olmadığını dile getirdi.

Rusya’nın Ukrayna gemisine saldırı düzenlemesinin hemen ardından Ukrayna savaş kabinesini topladı. Savaş durumuna hazır olunması emredildi ve Ukrayna’da sıkıyönetim kararı verildi.

Savaş Gemimize Ateş Açıldı

Tansiyonun yükseldiği dakikalardan kısa bir süre sonra Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko açıklamalarda bulundu. Poroşenko, Ukrayna savaş gemisine Rusya tarafından saldırdı düzenlendiğini kamuoyuna duyurdu. 2 askerin yaralandığı saldırıda, 2 Ukrayna gemisi de ağır hasar gördü ve rotasını kaybetti. Saldırı sonrası Ukrayna gemisi demir atmak zorunda kaldı.

Ukrayna basını saldırı sonucunda 1 kişinin yaşamını yitirdiğini yazdı. Rusya ise Ukrayna savaş gemilerinin limanlarına döndüğünü dile getirdi. Kiev yönetiminin eylemlerin sonuçlarının düşünmesi gerektiğini yazan Rus istihbarat servisi, Ukrayna’nın provokatif eylemlerde bulunduğunu savundu.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 14:26

YORUM EKLE