Trump, Golan Tepeleri Kararnamesini İmzaladı! ABD Uluslararası Hukuku Yok Saydı

ABD Başkanı Donald Trump, Golan Tepeleri kararnamesini imzaladı. Son dakika haberi... Golan Tepeleri'nin İsrail sınırlarına dahil edilmesine ilişkin kararname Trump tarafından imzalandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, alınan karara sert tepki gösterdi.

Trump, Golan Tepeleri Kararnamesini İmzaladı! ABD Uluslararası Hukuku Yok Saydı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Golan Tepeleri karanamesini imzaladı. İsrail’in kendini savunma hakkı olduğunu ifade eden Trump’ın bu kararı medyada skandal olarak nitelendirildi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise Hamas saldırılarına karşı halkın savunulacağını kaydetti.

ABD Uluslararası Hukuku Yok Saydı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Golan tepeleri karanamesi imzalandıktan kısa bir süre sonra alınan kararı eleştirdi. Çavuşoğlu, ABD’nin uluslararası hukuku bir kere daha yok saydığını söyleyerek tepki gösterdi. Bakan, alınan kararın İsrail ilhakının meşrulaştırılmayacağını, Ortadoğu’daki barışa engel olup gerilimin tırmanacağını açıkladı.

Golan Tepeleri Nerede?

Su kaynakları ve güvenlik konusunda öne çıkan Golan Tepeleri, konum itibariyle İsrail için büyük bir öneme sahip. Zengin su yataklarına sahip Golan Tepeleri, bütün İsrail halkının 3’te birinin su ihtiyacını karşılayabilecek bir zenginliğe sahip.

Uluslararası hukuk kaidelerine göre, Golan Tepeleri’nde Lübnan ve Ürdün’ün de sınırları mevcut. Golan, aynı zamanda birçok Yahudi için de kutsal bir nitelik taşımaktadır.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2019, 21:42

YORUM EKLE