Trump Obama'nın İHA'larla İlgili Verdiği Kararnameyi İptal Etti

ABD Devlet Başkanı Donald Trump CIA'ya her yıl savaş bölgeleri dışında İHA'larla düzenlediği saldırıları ve bunlar sonucunda ölen sivillerin sayısını açıklama zorunluluğu getiren kararnameyi iptal etti.

Trump Obama'nın İHA'larla İlgili Verdiği Kararnameyi İptal Etti

Eski ABD Başkanı Barack Obama başkanlık emri ile başlatılan bu uygulama, hükümetin daha şeffaf olması yönündeki baskılar üzerine 2016’da yasalaştırıp uygulamaya koymuştu . Trump yönetimi ise bu uygulamanın “lüzumsuz” ve “dikkat dağıtıcı” olduğuna inanıyor. Beyaz saraydan bir yetkili, bu uygulamanın kaldırılması ile “lüzumsuz haber verme zorunluluğunun ortadan kalkacağını, bu zorunluluğun hükümetin şeffaflığını artırmadığını, tersine istihbarat görevlilerini asıl sorumluluklarından alıkoyduğunu” bilgisini paylaştı.

CIA Başkanı’nın her yıl, terörle mücadele amaçlı bir kaç İHA saldırısı yapıldığı ve bunların sonucunda kaç sivilin öldüğüne dair bir rapor vermesi gerekiyordu. 11 Eylül saldırılarından sonra askeri ve terörle ilgisi olduğu düşünülen başta Afganistan, Pakistan ve Somali ülkelerinde ki hedeflere karşı İHA’lar daha sık kullanılmaya başlanmıştı. 

ABD’de Temsilciler Meclisi üyeleri ile insan hakları örgütleri, CIA’nin hesap verme yükümlülüğü olmadan İHA saldırıları düzenlemesinin önünün açıldığı gerekçesiyle Trump’ın kararını eleştiriyor. Human Rights First adlı gruptan Rita Siemion, Fransız AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, “Trump yönetiminin bu eylemi, öldürücü güç kullanımı ve bunun neden olduğu sivil ölümleri bakımından şeffaflık ve hesap verme sorumluluğu konusunda atılmış geri ve gereksiz bir adımdır” dedi.

Trump yönetiminin ilk 2 yılında 2243 İHA saldırısı düzenlendi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 00:24

YORUM EKLE