Trump, Rus ve İran Yönetimlerine Seslendi

Donald Trump, Twitter üzerinden Rusya ve İran'a seslendi. Suriye yönetimini İdlib'teki muhaliflere karşı destekleyen Rusya ve İran'ın suça ortak olmaması konusunda çağrıda bulundu.

Trump, Rus ve İran Yönetimlerine Seslendi

Gündeme getirdiği her söylemi ile dünya basınını ve ekonomisini sallamayı başaran Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Twitter'dan bir kez daha çıkartma yaptı. Hedefine Suriye'nin muhalifler tarafından ele geçirilen İdlib kentine saldırı planları açığa çıkan Rusya, İran ve Suriye yönetimini aldı. Gerçekleştirilmesi olası bir saldırının insanlık dramına yol açabileceğini Twitter'da yaptığı paylaşımlarda vurgulayan Trump, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ve siyasi ortakları Rusya ve İran'a uyarıda bulundu. Suriye rejiminin İdlib ile ilgili olarak gerçekleştireceği harekete destek verilmesi halinde Rusya ve İran'ın büyük bi trajediye ortaklık edeceğini ifade etti.

ESAD'IN HAZIRLANDIĞI İDDİA EDİLDİ

Donald Trump, Twitter üzerinden gerçekleştirdiği paylaşımlarda Rus ve İran yönetimlerine seslenirken, bu süreçte yüz binlerce insanın ölebileceğini beyan etti. Öte yandan yakın tarihte gündeme sızdırılan bir bilgiye göre ise Esad yönetimi İdlib'i yeniden kontrol altına alabilmek için saldırı sürecine giriyor. İdlib kenti ve civarındaki bölgeler, Esad rejimine karşı savaş halindeki muhaliflerin kontrol ettiği son bölge ve bölgede yaşayan 3 milyondan fazla sivil var. 7 senedir devam eden Suriye'deki iç savaş konusunda Esad rejimine destek verenler arasında ise Rus yönetimi ve İran yönetimi var.

Rusya ile iyi ilişkiler kurmaya çalışan Donald Trump'a rağmen Washington yönetimi Moskova'nın Beşar Esad'a desteğini engelleyemezken, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından yapılan açıklamalarda Şam yönetiminin İdlib'e yönelik bir saldırı yapması durumunda ABD'nin karşılık verebileceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2018, 14:51

YORUM EKLE