Trump'ın DTÖ Çıkışı Büyük Yankı Uyandırdı

Amerika Devlet Başkanı Donald Trump'ın yeni çıkışı gündemi salladı. Trump'ın danışmanlarına Dünya Ticaret Örgütü'nden ayrılmak istediğini söylediği aktarıldı.

Trump'ın DTÖ Çıkışı Büyük Yankı Uyandırdı

Amerika Devlet Başkanı Donald Trump, ülke yönetimini eline aldığından bu yana aldığı kararlar ve söylediği sözlerle dünya siyaset gündeminin önemli bir figürü oldu. İlginç çıkışları ile sık sık şaşırtıcı gelişmeleri tetikleyen Trump'ın son resti ise Dünya Ticaret Odası'na oldu. Ticaret savaşları hususuyla gündemden düşmeyen Trump'ın yaşanan tartışmayı yokuşa sürdüğü öğrenildi.

DTÖ HAKKINDA SERT SÖYLEMLER

Dünya Ticaret Örgütü ile ilgili olarak söyledikleri basına yansıyan Trump'ın DTÖ'nün Amerika Birleşik Devletleri aleyhine çalıştığını ve bu örgütte neden hala bulunduklarını anlayamadıklarını söylediği öğrenildi. Dünya Ticaret Örgütü'nün, Amerika'yı kazıklamak üzere diğer ülkeler tarafından oluşturulduğunu da söyleyen Trump'ın "Ayrılalım olsun bitsin" şeklinde çıkıştığı da Trump'ın yakın çevresi tarafından aktarılıyor. Şimdilik Trump'ın örgütten ayrılma isteğinin ne derece ileri seviyede ciddi bir karar olduğu bilinmemekle beraber Beyaz Saray çevresinden yetkililer böyle bir tepkinin bile DTÖ için oldukça olumsuz bir durum olduğunu aktarıyor.

İTHALATÇI ÜLKELER OLUMSUZ ETKİLENDİ

Trump'ın başlattığı ticaret savaşları nedeniyle Türkiye dahil olmak üzere 33 ülkenin Amerika'dan ürün ithalinde gümrük vergilerini yükseltmek durumunda kaldığı ve bu nedele Amerikan kaynaklı ürünlerin fiyatlarındaki artışın ekonomiyi zora soktuğu aktarıldı. Önümüzdeki günlerde Trump'ın DTÖ odaklı olarak vereceği kararlar mercek altına alınıyor. Eğer Trump DTÖ'ye karşı kesin bir atak ile ayrılma isteğinde bulunursa, bu durumdan küresel ekonominin ne yönde etkileneceği merak konusu.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2018, 15:19

YORUM EKLE