Trump'tan Kuzey Kore konusunda geri adım şaşkınlıkla karşılandı

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri gözetimindeki balistik füze denemeleri için geri adım attı. İşte o açıklama.

Trump'tan Kuzey Kore konusunda geri adım şaşkınlıkla karşılandı

Amerika Birleşik Devletleri ile Kuzey Kore arasındaki gerginlik bitmek bilmiyor. Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-Un’un nükleer füze denemeleri sonucunda çevre ülkelerden tepkiler yağmıştı. Bu noktada en sert tepki de ABD cephesinden gelmişti. Bu sürecin ardından Kuzey Kore’de ABD’ye tehditler yağdırmış ve ‘’Savaşa hazırız’’ mesajı vermişti.

Kuzey Kore ile olan ilişkiler konusunda konuşan Trump, Kuzey Kore’ye karşı ilk seçeneğin askeri müdahale olmadığını belirtti. ABD Başkanı, konuyla ilgili ‘’neler olacağını göreceğiz.’’ dedi.

Çin Devlet Başkanı ile telefon görüşmesi

ABD Başkanı Donald Trump, Çin Devlet Başkanı Çi Cinping ile telefon görüşmesi yaptığını açıkladı. Trump, Çin Devlet Başkanı için ‘’Bir şeyler yapmak istiyor, Ancak Kuzey Kore’de olanlara katlanacak değiliz.’’ dedi. Çin Devlet Başkanı ile aynı fikirde olduğuna emin olduğunu belirten Trump, konuya ilişkin uzun ve dürüst bir telefon görüşmesi yaptığını belirtti.

Bütün seçenekler masada

Beyaz Saray, Donald Trump ile İngiltere Başbakanı Theresa May arasında geçen telefon görüşmesine ilişkin açıklamada bulundu.  Açıklamada, Trump’un telefon görüşmesinde, Kuzey Kore ile konuşmak için doğru zaman olmadığı ve ülkeye yönelik bütün seçeneklerin masada olduğu yer aldı.

Balistik füze denemesi tepkileri bir kere daha artırdı

Pazar günü, Kuzey Kore hidrojen bombası denemesi yaptığını duyurdu. Atılan hidrojen bombası, 6,3 şiddetinde sarsıntıya yol açmıştı. Bu durumda çevre ülkelerden çok yoğun tepkiler ve sert açıklamalar gelmişti.

Kuzey Kore meselesi Kongre üyeleriyle görüşüldü

Trump, Avustralya Başbakanı Malcom Tunbull ile Kuzey Kore ile ilgili telefon görüşmesi yaptığın açıkladı. Son zamanlarda sıklık kazanan nükleer füze denemelerinin yol açtığı sarsıntılarla ilgili liderlerle fikir alışverişinde bulunduğu konuşuldu.

ABD Başkanı Trump’un yaptığı son açıklama ise, Kuzey Kore konusunda geri adım olarak değerlendirildi. 

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2018, 15:22

YORUM EKLE