Umman Körfezi'nde İngiltere ordusuna bağlı 2 tankere saldırı

Umman Körfezi'nde Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları'na ait iki gemide peş peşe patlamalar meydana geldi. Kendilerine ait gemilerde meydana gelen patlamalardan haberdar olduklarını bildiren Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları grubu ise konuyla ilgili detay vermedi.

Umman Körfezi'nde İngiltere ordusuna bağlı 2 tankere saldırı

Umman Körfezi'nde İngiltere ordusuna bağlı Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları kuruluşuna ait Marshall Adaları bayraklı Front Altair ve Panama bayraklı Kokuka Courageous adlı tankerlerde patlamalar meydana geldi. Patlama bölgenin küresel yakıt tüketimini sağlayan 5'inci stratejik bölge olan Hürmüz Boğazı'na yakın olduğu belirtildi. İran devlet televizyonu, mürettebattan 44 kişinin kurtarıldığını duyururken Reuters'in haberine göre mürettebatın tamamı tahliye edildi. 

İran devlet televizyonunun yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre yayınladığı haberde tankerlerde yaşanan patlama sonrasında iki tankerin körfez çevresindeki ülkelere acil yardım çağrısında bulunduğu fakat tankerlerden birinin battığı belirtildi.

Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları grubu, Umman Körfezi'nde yaşanan patlamalardan haberdar olduklarını bildirdi, fakat konuyla ilgili detay vermedi. Tayvan merkezli CPC tarafından da Umman Körfezi'nde kendilerine ait bir tankerin bilinmeyen bir cisim tarafından vurulduğunu açıklandı.

Daha önce BAE'nin doğu sahilinde bulunan Fuceyra Limanı yakınlarında Suudi Arabistan, BAE ve Norveç'e ait dört ticari kargo gemisine, 12 Mayıs tarihinde sabotaj düzenlenmiş bunun üzerine ABD, bölgede İran'a gözdağı vermek üzere F-15 ve F-35 uçakları ile bölge üzerinde uçuşlar düzenlemişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 14:30

YORUM EKLE

Popüler Haberler