Uyuşturucu baronu Joaquin Guzman'ın oğlu yakalanınca kartel üyeleri sokakları ateşe verdi

Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquin Guzman'ın oğlu Ovidio Guzman Lopez polis tarafından yakalandıktan sonra kartel üyeleri sokakları savaş alanına çevirdi. Ateşe verilen sokaklarda can kaybının yaşanmamasını isteyen polis geri adım attı ve Lopez’i serbest bıraktı.

Uyuşturucu baronu Joaquin Guzman'ın oğlu yakalanınca kartel üyeleri sokakları ateşe verdi

El Chapo lakaplı Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquin Guzman'ın oğullarından biri olan ve ABD'de ömür boyu hapis cezası alan Ovidio Guzman Lopez'i Sinaloa eyaletinin başkenti Culiacan’da yakalayarak gözaltına aldı.

Lopez'in gözaltına alındığını duyan kartel üyeleri ise bir anda ordu tipi ağır silahlarla birlikte sokağa çıktı. Yollarda barikatlar kurarak araçları ateşe veren kartel üyeleri neredeyse sokak savaşı başlattı. Güvenlik güçlerine kartel üyeleri tarafından ateş açılmasının ardından bir süre çatışma yaşandı fakat güvenlik güçleri daha fazla can kaybı oluşmasını önlemek adına geri adım attı.

Kamu Güvenliği Bakanı Alfonso Durazo tarafından geri çekilme kararının verilmesi sonrasında yapılan açıklamada, “Bölgede daha fazla şiddettan kaçınmak, personel ve sivil kayıpların önüne geçmek için Guzman olmadan geri çekilme kararı alındı” ifadeleri kullanıldı.

Durazo açıklamasında ayrıca kentte şiddetin önüne geçmek amacıyla  Ovidio Guzman Lopez'in serbest bırakıldığını da kaydetti.

Guzman ailesinin avukatlarından biri olan Jose Luis Gonzalez Meza, Lopez'in serbest bırakıldıktan sonra sağlık durumunu iyi olduğu yönünde bir açıklama yaptı.

OVİDİO GUZMAN LOPEZ KİMDİR?

Uyuşturucu karteli elebaşı El Chapo lakaplı Joaquin Guzman’ın oğlu olan Ovidio Guzman Lopez 28 yaşındadır.

Babası Joaquin ikinci evliliğinden olan dört çocuktan biri olan Lopez, ağabeyi Ivan ile birlikte, babaları yakalandıktan ve 2017'de ABD'ye iade edildikten sonra uyuşturucu çetesinin kontrolünü ele geçirmiştir.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2019, 15:18

YORUM EKLE

Popüler Haberler