Venezuela Savunma Bakanı Lopez, ABD'nin Kararlarıyla Dalga Geçti

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez, resmi Twitter hesabından, ABD'nin Venezuela'daki resmi yetkililere ve yakınlarına sık sık yeni yaptırım kararları almasıyla dalga geçen paylaşımlarda bulundu.

Venezuela Savunma Bakanı Lopez, ABD'nin Kararlarıyla Dalga Geçti

Venezuela Savunma Bakanı Lopez paylaşımında , ordudaki bütün general ve amirallerin maaş çizelgelerinin ABD Hazine Bakanlığına gönderilmesi emrini verdiğini ifade etti. Lopez böylece ABD'nin yaptırımlarının "anayasa ve ulusal egemenliğin devrimci savunucularına" taksitle uygulanmasını kolaylaştırmayı amaçladıklarını söyledi.

ABD Hazine Bakanlığı en son 6 askeri yetkili hakkında, Venezuela'ya Kolombiya’dan 23 Şubat'ta sokmak istedikleri "insani yardım" malzemelerinin girişine engel oldukları gerekçesiyle 25 Şubat tarihinde yaptırım uygulama kararı almıştı.

Venezuela-Kolombiya sınırında hükümet karşıtı protesto düzenlemek ve ABD'den Venezuela'ya gelen "insani yardım" paketlerinin girişini sağlamak isteyen muhaliflerle güvenlik güçleri arasında 23 Şubat tarihinde gün boyu çatışmalar yaşanmış, hiçbir kamyon Venezuela’ya geçememiş, 2’si ise Francisco de Paula Santander Köprüsü üzerinde yakılmıştı. 

Diğer taraftan Venezuela’da 23 Şubat tarihinde yaşanan olaylar sonrasında Ülkenin resmi gazetesinde, 1 tümgeneral ve 3 albayın da aralarında bulunduğu 116 askerin "vatana ihanet" ve "firar" suçlamasıyla FANB’den atıldığı yayınlandı.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2019, 10:15

YORUM EKLE