Venezuela Sınır Kapılarını Kapatınca Siyasi Krizde Gerilim Giderek Yükseldi

Venezuela sınır kapılarını kapatarak Siyasi Krizde gerilimi iyice yükseltti. ABD'nin gönderdiği insani yardım konvoylarının Venezuela'ya girmesine izin verilmedi. Bu durum söz konusu olunca sınır bölgelerinde göstericilerle askerler arasında çatışmalar yaşandı. Muhalefete yakın kaynaklar ise bu çatışmalarda 4 kişinin hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Venezuela Sınır Kapılarını Kapatınca Siyasi Krizde Gerilim Giderek Yükseldi

 ABD yardımlarını 'şov' olarak nitelendiren Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro Maduro, Venezuela'nın Brezilya ve Kolombiya ile olan sınırlarını kapatırken, dün iki sınır bölgesinde de göstericilerle askerler arasında çatışma yaşanmasına sebep oldu.

 Muhalefet lideri Juan Guaido, yarın ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile bir araya geleceğini açıklarken, 'tüm seçeneklerin' değerlendirileceğini dile getirdi. Maduro yönetimi ise komşu Kolombiya ile tüm ilişkilerin kesildiğini duyurdu ve Kolombiya Büyükelçisi'ni istenmeyen adam ilan etti. Kolombiya hükümeti Maduro hükümetinin kararının kendileri için 'yok hükmünde' olduğunu ilan ederken, Kolombiya Devlet Başkanı Duque'ye göre Venezuela'da yaşanan sürecin geri dönüşü yok.

 Venezuela'da Meclis Başkanı Juan Guaido'nun kendini 'geçici devlet başkanı' ilan etmesinin hemen ardından başlayan siyasi kriz devam ülke sınırlarından geçirilmeye çalışılan ABD yardımları konusunda yaşanan tartışmalarla devam ediyor.

 Muhalefete liderlik eden Guaido 25 Şubat tarihinde Kolombiya'nın başkenti Bogota'da ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile bir araya geleceğini belirtti. Guaido ayrıca , Washington için 'tüm seçeneklerin' masada olduğunu dile getirdi

 Venezuela ordusunun Devlet Başkanı Maduro'ya itaat etmek zorunda olmadığını ifade eden Guaido, bundan sonra muhalefeti sürekli eylem düzenlemeye çağırdı.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2019, 21:46

YORUM EKLE

Popüler Haberler