Wikipedia kurucusundan sosyal medya grevi çağrısı

Vikipedi’nin kurucularından olan Larry Sanger, interneti aktif olarak kullanan kişilere ilginç bir davette bulundu. 4 ve 5 Temmuz Tarihinde Sosyal Medya Grevi Çağrısı! İşte sosyal medya grevi çağrısı hakkında merak edilenler…

Wikipedia kurucusundan sosyal medya grevi çağrısı

4 ve 5 Temmuz Tarihinde Sosyal Medya Grevi Çağrısı!

Dünya çapında milyonlarca kullanıcısı bulunan intenet ansiklopedisi Vikipedi’nin kurucularından olan Dr. Larry Sanger, 4 Temmuz ile 5 Temmuz tarihleri arasında sosyal medya grevi yapılması hakkında çağrıda bulundu.

Greve katılım gösterecek olan kişilerin iki gün boyunca gönderi paylaşmak dışında sosyal medyayı kullanmaları yasak olacak. Greve katılım gösterenler #SocialMediaStrike hashtag’i ile grev paylaşımlarında bulunmaları serbest olacak. İki gün sürecek olan grevin sebebi olarak ise Dr. Larry Sanger kendi bloğunda bir yazı paylaştı.

Dr. Larry Sanger, Dünya çapında çok büyük ses getireceklerini, kendilerini maniple eden kurumların karşısında birlik olup dimdik duracaklarını, verilerinin gizliliğinin ve kullanıcı tecrübesinin yeniden sağlanacağını ifade etti. Ayrıca greve ne kadar çok insanın katılım gösterirse, içinde bulunulan durumdan ne kadar mutsuz olunduğu da ilgili kurumlara o kadar iyi yansıtılabileceğini belirtti.

Grev Sosyal Medya Üzerinde Çok Konuşuldu

Dr. Larry, sosyal ağların daha açık bir şekilde çalışılabilir ortamlar olmasını talep ediyor. Bu şekilde bir ağ üzerinde yapılan paylaşımların farklı ağlar üzerinden de rahatlıkla görülebileceğini savunuyor. Kendisi sosyal medya sisteminin başından beri bu şekilde ilerlemesi gerektiğini ifade ediyor.

Ayrıca bu greve katılım gösterecek olanların Dr. Larry tarafından ortaya konan Dijital Bağımsızlık Beyannamesi’ni de imzalamaları gerekiyor. Bu beyanname içinde sosyal ağların ifade özgürlüğü, gizlilik ve güvenlik haklarına saygı duyulan ortamlara evrilmesini ve sosyal ağların merkezsizleştirilmesini konu ediniyor.

Sosyal ağları sembolize eden İntenet Deneği ile iletişime geçen BBC, Dr. Larry Sanger’in bu çağrısının nasıl tepki aldığını araştırıyor. Grev, Reddit, Twitter ve diğer sosyal medya platformları üzerinde büyük ses getirmiş durumda. Sanger kendisi Facebook kullanmadığı için onu destekleyenlerden Facebook platformu üzerinde de grevi yaymalarını talep etti.

Grev kapsamında yapılan destek giderek artıyor. Fakat Dr. Larry’nin bu girişimini sorgulayan bir kitle de var elbette…

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2019, 00:05

YORUM EKLE

Popüler Haberler