Yaptırımlardan Geri Adım Atılmayabilir

Geçtiğimiz günlerde Rahip Brunson’un tahliyesiyle birlikte ABD’nin Türkiye’ye uyguladığı yaptırımlardan vazgeçeceği konuşulmaktaydı. Trump, yaptırımların kaldırılmasıyla ilgili anlaşma yapılmadığını açıkladı.

Yaptırımlardan Geri Adım Atılmayabilir

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, İzmir Aliağa Adliyesi’nde görülen Rahip Brunson davası sırasında Twitter hesabından ardı ardına paylaşım yapmaktaydı. Rahip Brunson, davanın dördüncü oturumunda serbest bırakıldı ve gözler yeniden ABD Başkanı Donald Trump’a çevrildi.

ABD’nin Türkiye’ye uyguladığı yaptırımları kaldırması beklenirken, Trump sessizliğini bozdu. ABD Başkanı, Türkiye ile Brunson’un serbestliği konusunda bir anlaşma yapılmadığını ve Türkiye’ye karşı daha iyi hissettiğini dile getirdi. Yaptırımların hali hazırda uygulamada olduğunu belirten Trump, uygulamaların kaldırılmasıyla ilgili adım atılmadığını kamuoyuna duyurdu.

Dışişleri Bakanına Talimat Verdi! Arabistan’a Gidiyor

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı için Dışişleri Bakanına talimat verdi. Trump, Dışişleri Bakanını Suudi Arabistan Kralı Selman ile görüşmesi için göndereceğini aktardı. Dışişleri Bakanı Pompeo’da Trump’un talimatı üzerine Arabistan’a gitmek üzere yola çıktı.

Cemal Kaşıkçı ile ilgili bilinmezlikler de halen sürmekte. 2 Ekim’de Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na gelen Cemal Kaşıkçı’dan halen haber alınamıyor. Muhalif yazar Kaşıkçı’nın bulunabilmesi için Türkiye ve Arabistan ortak bir çalışma yürütmekye başlarken, bu süreçte pek çok ülkeden Arabistan’a yaptırım tehdidi gelmişti.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2018, 02:20

YORUM EKLE