Yeni Zelanda Başbakanından Katliam Sonrası Yeni Silah Yasası

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, geçtiğimiz gün iki camiye birden düzenlenen terörist saldırısının ardından ülkede silah edinme yasalarının değişeceği açıklamasında bulundu.

Yeni Zelanda Başbakanından Katliam Sonrası Yeni Silah Yasası

Başbakan  Jacinda  Arden, Christchurch kentindeki camilere düzenlenen ve 49 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısı sebebiyle bir takım açıklamalarda bulundu.

49 kişinin ölümüne neden olan saldırganın Aralık 2017 yılında silah ruhsatı aldığını ve katliamda 2’si yarı otomatik, 2’si av tüfeği olmak üzere, toplam 5 silahın kullanıldığını açıklayan Arden, "Silah ruhsatlarının verilmesi ve bu silahların bulundurulmasından dolayı yaşanan olay üzerinde çalışmalar yapılırken şu anda silah yasalarımızın değişeceğini söyleyebilirim" diye konuştu.

Saldırının gerçekleştiği Christchurch kentine gidip Al Noor ve Linwood camilerinde ve bölgede incelemelerde bulunacağını ifade eden Başbakan Arden, hastanelerde 2'sinin durumu kritik, 40 yaralının bulunduğunu kaydetti.

Yeni Zelanda yasalarına göre silah ruhsatı, herhangi bir suç geçmişi olmayan, 16 yaşından büyük ve geçerli nedeni olanlara veriliyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 13:22

YORUM EKLE