Yeni Zelanda'da Cuma Namazında ki Müslümanlara Terörist Saldırısı

Yeni Zelanda'da iki camiye teröristler tarafından saldırı düzenlendi. Cuma namazında olan müslümanlara karşı yapılan saldırıda 49 kişi hayatını kaybetti.

Yeni Zelanda'da Cuma Namazında ki Müslümanlara Terörist Saldırısı

Yeni Zelanda'nın Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi içerisine silahlı saldırganlar tarafından ateş açıldı. Türkleri hedef alarak yapılan saldırıda saldırganın müzik dinlediği ve sosyal medya hesabından canlı yayın açtığı anlaşıldı.

Saldırı esnasında camilerden birinde cuma namazı için 200 kişinin bulunduğu saldırıda ölen veya yaralananlar arasında Türk bulunmadığı açıklaması yapıldı. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Arden, ilk belirlemelere göre 49 kişinin hayatını kaybettiğini, 48 kişinin ise yaralandığı bilgisini paylaştı. Tüm Ülkelerden ve Türkiye'den de kınama mesajları yapılan saldırı için Yeni Zelanda Başbakanı, "Yeni Zelanda'nın en karanlık günü" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Yeni Zelanda Büyükelçisi Ahmet Ergin, gözaltına alınanların sayısının biri kadın 4'e yükseldiğini söyledi.  Aynı zamanda saldırganlardan birinin 70 sayfalık bir manifesto yayımladığı ve burada Türkleri de hedef aldığını, saldırı sırasında müzik dinlediği ve sosyal medya hesabından canlı yayın açtığı görüntüler de basına yansıyan bilgiler arasında.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 13:24

YORUM EKLE