Yunanistan Başbakanı Çipras istifa etti! Ülke erken seçime gidiyor

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos'u ziyaret ederek istifasını sundu. Cumhurbaşkanı Pavlopulos, Çipras'ın istifasını kabul ederek erken seçim kararını açıkladı.

Yunanistan Başbakanı Çipras istifa etti! Ülke erken seçime gidiyor

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, parlamentonun feshedilerek erken seçilme gidilmesi talebini ve istifasını Cumhurbaşkanı Pavlopoulos'a iletti. Çipras, Cumhurbaşkanı Pavlopoulos ile gerçekleştirdiği konuşmada, "Sizden, Anayasa'ya dayanarak meclisi feshedip halkın verdiği yetkiyi yenilemek için erken seçim ilan etmenizi rica ediyorum." diye konuştu.

Ülkede gerçekleşecek genel seçimlere normal şartlarda daha 4 ay olduğunun altını çizen Çipras; "Bu durumun ulusal ekonomimizin düzgün gidişatına tehdit oluşturmaması benim sorumluluğum. Verimli bir döneme girdiğimiz bu gidişatın hiçbir şekilde sekteye uğramaması gerekir." ifadelerini kullandı.

Çipras'ın istifasını kabul eden Cumhurbaşkanı Pavlopoulos ise Çipras'ın kendisine sunduğu talebi kabul ettiğini ve Ülkede erken seçim yapılması ile ilgili gerekli düzenlemelerin uygulamaya konulacağını söyledi.

Görüşmenin ardından, erken seçimin 7 Temmuz'da düzenlenmesi için Cumhurbaşkanlığı karanamesinin yayınlanması bekleniyor. Böylece, Yunanistan erken seçim dönemine girmiş olacak.

Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ve Başbakan Aleksis Çipras arasında gerçekleşen görüşmenin ardından, Ülkede yapılacak erken seçimin 7 Temmuz'da düzenlenmesi için Cumhurbaşkanlığı karanamesinin yayınlanması bekleniyor. 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2019, 23:36

YORUM EKLE

Popüler Haberler