1 Haziran 2019 LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Öğrencilerin yıl boyu hazırlandığı LGS 1 Haziran 2019 tarihinde gerçekleşti. Liseye geçiş sınavı hem öğrenciler hem de veliler tarafından heyecanla bekleniyordu. Çocuklarının hangi okulu kazandığını merak eden veliler LGS Sonuçlarının ne zaman açıklanacağını araştırmaya başladı. 1 Haziran 2019 LGS sonuçları ne zaman açıklanır? Detaylı bilgi haberimizde.

1 Haziran 2019 LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Ortaokulu bitirip liseye geçecek olan öğrencilerin hangi liseye gideceği sınavla belirleniyor. Heyecanla sınavı bekleyen öğrenciler 1 Haziran 2019 tarihinde sınav oldu. Sınavdan sonra heyecan bitmedi. Öğrenciler sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını heyecanla beklemeye başladı.  Liseye geçiş sınavı (LGS) iki oturum şeklinde gerçekleştirildi. İlk oturumda 50 soruluk sözel alan vardı. İlk oturum için 75 dakika süre verildi. Daha sonra ikinci oturum gerçekleşti ve ikinci oturumda 40 soru sayısal alan yer aldı. İkinci oturum için 80 dakika süre verildi.

İlk oturumda yer alan konular: 8.sınıf konuları yer aldı. Türkçe, T.C. İnkkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil.

İkinci oturumda yer alan konular: 8.sınıf konuları yer aldı. Matematik ve Fen dersi.

İki oturumdan oluşan LGS 24 Haziran 2019 tarihinde açıklanacak. Öğrenciler sonuçlarına Milli Eğitim Bakanlığı resmi intenet sitesinden bakabilecek.

SINAV İTİRAZI NASIL YAPILIR?

LGS’den sonra merak edilen konulardan biri de sınav sonuçlarına itirazın nasıl yapılabileceği oldu. Sınav itirazı için yapılması gerekenler:

-Sonuçlar açıklandıktan itibaren en geç 5 iş günü içinde ÖDSGM’nin kendi resmi intenet sitesinde bilgisayar üzerinden yapılacaktır.

-Yapılan itirazların incelenebilmesi için ödeme yapmanız gerekmektedir. Ödeme 20 TL’dir. Ziraat Bankası şube ve atm.lerinden veya intenet bankacılığından ödemenizi yapabilirsiniz. Aynı şekilde Vakıflar Bankası ve Halk Banka’dan da ödemenizi gerçekleştirmeniz mümkün.

-Sorulara ve cevaplara olan itirazları soruların ve cevapların açıklandığı günden itibaren 10 iş günü içinde yapmanız gerekmektedir.

-2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 20/B maddesi uyarınca, sonuçlara yapılacak itirazlar, sonuçların e-okul sistemi veya Milli Eğitim Bakanlığı resmi intenet sitesinde yayımlanmasından itibaren başlayan 10 iş günü dava açma süresini durdurmamaktadır.

-İtiraz eden öğrencinin TC numarası belirtilmemiş, itiraz için ödeme yapıldığına dair dekont gönderilmemiş, adres bilgisi eksik yazılmış ise dilekçeleri geçerli sayılmayacaktır.

-İtirazlar sadece belirtilen site üzerinden yapılmaktadır. Faks veya mail yolu ile yapılmayacaktır.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2019, 19:34

YORUM EKLE

Popüler Haberler