14 Ağustos 2019 Çarşamba 18:20
2019-2020 Lise kayıtları ne zaman başlayacak? 2019 Adrese yakın lise kayıtları nasıl yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni getirdiği sistem ile birlikte artık liselere hazırlanan öğrenciler kendi evlerine yakın okullara kayıt yaptırabiliyorlar. Eski sınav sistemi olan TEOG’un kaldırılmasıyla birlikte gelen sistemin sayesinde artık öğrenciler ve velilere kolaylık sağlayacak olan adrese bağlı yerleştirme sistemine tabi tutulacak. Yine sınavın önemli olmasına rağmen öğrencilerin çoğunluğu adrese göre kayıt yaptıracak.

TEOG öğrenci ve velilerin şikayetiyle birlikte kaldırıldı. Yeni gelen sistem olan LGS ile birlikte öğrenciler yine sınava giriyorlar. MEB’in yaptığı sınav ile birlikte öğrenciler sınavdaki başarı durumuna göre liseleri tercih ediyorlar. Puanları üst sıralardaki liseleri tutmayan öğrenciler ise adres kayıtlarına bağlı olarak ev çevresindeki okullara kayıt yaptırma hakkı buluyor.

TEOG’un ardından yeni gelen sınav sistemine girecek olan 1 milyon 200 bin öğrenci merkezi sisteme göre liselere yerleşebildiği gibi adrese dayalı sistem ile de ev yakını okullara yerleşebiliyorlar.

1 Haziran 2019’da yapılan yeni LGS sınavının ardından öğrenciler iki şekilde tercihlerini yaptı. Tercih yapan öğrencilerin 29 Temmuz 2 Ağustos tarihleri arasında ise nakil işlemleri yapıldı. İkinci nakil işlemleri ise 5-8 Ağustos tarihlerinde gerçekleşerek öğrencilerin okulları belli oldu. Bunların ardından 19-23 Ağustos tarihleri arasında öğrenciler kayıt işlemlerini tamamlayarak yeni döneme hazır olarak Eylül ayında eğitime başlayacaklar.

Ortaöğretime Geçiş Yönergesi

Adrese göre yerleştirme bu yıl ilk defa gerçekleştirildi. Öğrenciler adreslerine yakın 5 okuldan birini seçerek o okula kayıt yaptırma hakkı buldu.

Yeni sistem hakkında konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bu sistem ile birlikte çoğu öğrencinin artık kendi evinin yakınında eğitim görmesini sağlamaktan duydukları mutluluğu dile getirdi. Kendi çevresinde ve aile yakınında eğitim görmenin kolaylıklarından bahseden Yılmaz, bu sistemin daha iyi olduğunu ve böyle devam edeceğini de dile getirdi.

Öğretmen ve bina ihtiyaçlarını olabildiğince tüm okullarda giderdiklerinden bahseden İsmet Yılmaz, her öğrenciye aynı eğitim hizmetini vermek için çalıştıklarını aktardı. Özel okul tercih etmek isteyen öğrenciler içinde yine aynı sistemi devrede tutarak yakın çevrede eğitim almalarını sağlamak istediklerini açıkladı.

Okullarla Eşleştirdik

Öğrencilerin seçim yapacağı 5 okula değinen Yılmaz, bu okulların ilk üçü bir çember içerisinde bulunan okullar olacak ve bu çemberin dışında bir üçlü çember daha olacak. Bu çemberdeki okulları birbirleriyle ve o çevrede okuyacak öğrenciler ile eşleştirdik, bu sayede öğrencilerin seçtikleri okullarda eğitim almamama durumu söz konusu olmayacak ifadelerinde bulundu.

Kontenjan Doldu Durumu Olmayacak

5 tercih yapacak öğrencinin en kötü üçüncü tercihine yerleşeceğini belirten Yılmaz, çocukların zorla imam hatip okumayacağını bildirdi. Yeni sistem ile yapılacak 5 tercihten birine öğrencilerin kesin yerleşeceğini de ekledi.

Yeni Sistem Artık Değişmeyecek

Önümüzdeki iki senede bu sistemin devam edeceğini söyleyen İsmet Yılmaz, tüm ortaokulu bitiren öğrencilerin bu şekilde tercih yapmalarının diğer sistemlere göre daha adil ve iyi olduğunu belirtti. Bu şekilde tercih yapmak istemeyen ve gözde liselere girmek isteyen öğrencilerin ise sınava girerek tercih yapabileceklerine değindi.

Yeni sistemi merak eden öğrencileri ve velileri aydınlatmak için açıklamalarda bulunan İsmet Yılmaz, TEOG yerine gelen sistem ile artık mahalli yerleştirme ile öğrencilerin kendi evlerine yakın okullarda okuma fırsatları olacağını belirtti.

5 tercih yaparak adrese yakın okullara yerleşecek öğrenciler dışında sınava giren öğrenciler ise puanları ile gözde liselere tercih yapma hakkı bulacak. Bu sayede tüm öğrenciler açıkta kalmadan kolayca okul tercihlerini yapacak ve lise öğretimlerine devam edecekler.

Büyükşehir olarak geçen illerin merkezlerinde 12’den fazla eğitim bölgesi bulunmayacak. Bulunan illerde güncelleme yapılarak bunlar düzenlenecek. Buna göre büyük illerde en fazla 15 eğitim merkezi olacak ve çevresinde ise 5 tane olacak. Bu şekilde Anadolu, fen ve sosyal bilimler liseleri paylaştırılacak.

Nüfusu 30 binden az olan bölgelerde eğitim merkezleri buna göre düzenlenecek ve merkez okulların oluşturulması için gerekenler yapılacak.

Adrese Göre Lise

  • İlgilenen lisenin türüne göre

Öğrenci kendi isteği ve hedefleri doğrultusunda Anadolu, sosyal bilimler, imam hatip, meslek ve fen liselerine tercih yaparak kendi isteği doğrultusunda eğitim alacak ve bu lise türlerinde değerlendirme yapabilecek.

  • Müfredatın gelecek hedefinizle uyumlu olup olmaması

Gelecekte seçilecek olan mesleğe göre lise tercihi yapmakta fayda vardır. Bir öğrenci tıp ve mühendislik alanlarında gelişmek istiyorsa fen liselerini tercih etmelidir. Diğer alanlarda iş imkanı bulmak isteyen öğrenciler ise Anadolu liselerini tercih edebilirler.

  • Üniversiteye yerleştirilen öğrenci sayısı ve hangi üniversitelere yerleştikleri

Bir lisenin iyi olup olmadığı o lisenin üniversiteye yerleştirdiği öğrenciler ile belli olur. Hangi üniversitelere yerleştiklerine bakarak lisenin verdiği eğitim düzeyini ve bu lisedeki sınav, ders gibi çalışmaların nasıl gerçekleştiğine dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

  • Size sunulacak yabancı diller

Gelecek yıllar öğrencilerin birden fazla dil bilmesini gerektiriyor. Bu sayede tercih yapacak öğrenciler seçtikleri lisede alacakları yabancı dil derslerine de dikkat etmelidir. Sadece İngilizce eğitim veren okullar dışında birden fazla yabancı dil eğitimi veren okullara tercih yapılmasında yarar olabilir.

  • Tercih edilen okulun eve yakınlığı

Seçilecek okulun eve yakınlığı öğrenci için önemlidir. Tercih yaparken çok iyi bir okul gelmediği müddetçe evin yakınındaki okul sizin zamanınız için de çok önemli olacaktır. Bu nedenle tercih yapılırken bu şartlar göz önünde bulundurularak tercih yapılmalıdır.

  • Okulun istediğiniz gibi bir yapısının olması

Okullarda bulunan fiziki yapı öğrencinin alacağı eğitim düzeyini de arttırır. Sınıfların kalabalık olmaması, öğrencilerin öğretmenler ile iletişim kurabilmesi, laboratuvar ve dersliklerin çok olması gibi etkenler eğitim alımını ve şartları geliştirir.

  • Okuldaki öğrenci sayısı

Okuldaki sınıf sayısına oranla sınıflara düşen öğrenci sayısına dikkat edilmelidir. Bu sayede bir sınıfta ders alacak öğrenci sayısı az veya çok olması alınan eğitimi değiştirir.

  • Okuldaki derslik, laboratuvar sayısı

Okulda bulunan derslik, laboratuvar ve çeşitli imkanlar öğrencilerin alacağı bilgi ve eğitim düzeyini arttırır.

  • Sosyal faaliyetler

Okullardaki eğitim kadar bir önemli olan diğer faktör ise öğrenciler arasında iyi ilişkiler sağlayacak olan etkinlikler düzenlenmesidir. Bu şekilde öğrenciler birbirleriyle kaynaşarak güzel bir ortam oluşturulabilir.

Yeni sınav sistemi ile birlikte özel yetenek sınavı ile alım yapan okullar yine özel yetenek sınavı ile alım yapmaya devam edecek.

600 lise gözde lise statüsünde sınavla tercih edilirken onun dışındaki liseler adrese dayalı sistem ile tercih edilebilecek. TEOG yerine gelen sitem ile velilerin de rahatlayacağını savunan Bakan Yılmaz, başvuru için öğrencilere bilgiler verdi;

Öğrencilere 5 tercih yapacaklarını söyleyen Yılmaz, istemediği okullara tercih yapmayabileceklerini söyledi. Yeni sistemle ortaokula kayıt olan öğrencinin hangi liseye gideceği de artık belli olacak. Sınava girmek artık isteğe bağlı olacak. Farklı birikim sahibi öğrenciler aynı okullarda eğitim alarak farklı öğrenciler ile arkadaşlıklar kurabilecek. Sınava girenler 60 soruya tabi tutulacak. Sınava giren girmeyen tüm öğrenciler 5 tercih yapabilecekler. Her iki durumda da tercih yapan öğrencilerin sonuçları aynı zamanda açıklanacak.

Son Güncelleme: 14.08.2019 18:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
rabia 2019-08-16 10:21:55

ben bişey sorucam benim ilk tercihimde imam hatip çıktı 3. tercihimde ise meslek lisesi çıktı şimdi ben okulumu değiştirmek istiyorum yani bana ilk tercihimde çıkan imam hatip okuluna gitmek istiyorum bunun için nakil yapmam lazım peki nasıl nakil yapıcam nolur yardım edin çok zor durumdayım

Misafir Avatar
Furkan 2019-08-16 14:37:21 @rabia

öğretmenlerinden bilgi almalısın onlar yardım edicektir

Beğenmedim! (0)
Avatar
yıldız 2019-08-19 09:44:59

yeni taşındık adres kayıt sisytemine göre nakil yaptırmak istiyorum okul müdürü zor diyor ne yapmam gerekir

Popüler Haberler