2019 AÖF yaz okulu ne zaman? Yaz okuluna kimler kayıt yaptırabilir?

Türkiye'deki en iyi açıköğretim fakültesinin sahibi olan Anadolu Üniversitesi, ilklerin temsilcisi olmaya devam ediyor. Anadolu Üniversitesi, 2018-2019 öğretim yılı yaz döneminde Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültesi öğrencileri için yaz okulu açtı. 2019 AÖF yaz okulu ne zaman? AÖF yaz okulu sınavları ne zaman başlıyor? İşte detaylar...

2019 AÖF yaz okulu ne zaman? Yaz okuluna kimler kayıt yaptırabilir?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'nden bir ilk daha geldi. Artık öğrencilere yaz okulu fırsatı sunulacak. Senato tarafından ders notlarının belirlendiği öğrenciler, yaz okulunda puan yükseltmek için kayıt yaptırmadılar. Ayrıca yaz okulunu tercih edenler, tercih ettikleri ders sayısı kadar para ödemek zorundaydılar. Artık yaz okuluna sınav sistemi geldi. Girmek isteyenler sınava tabi tutulacak. Böylelikle yaz okulu zorunluluk değil, tercih haline geldi. 2018-2019 Öğretim Yılı Yaz Okulu Sınavı 14-15 Eylül 2019 tarihinde yapılacak. 19 Temmuz 2019 tarihine kadar sınav merkezi tercihi yapanlar, yaz okulu sınavına ilgili sınav merkezinde girebilir.   24-28 Haziran 2019 tarihleri arasında yapılan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültesi yaz okulu kayıtları yoğun talep üzerine 5 Temmuz 2019 Cuma günü saat 23:59'a kadar uzatılmıştı. 2018-2019 öğretim yılında Üç Ders sınavına girme hakkı olup yaz okulundan ders seçimi yapabilecek öğrenciler için bu süre 1 Temmuz 2019 tarihi saat 9:00'da sona erdi. aof.anadolu.edu.tr adresindeki Yaz Okulu Kayıt İşlemleri İçin Tıklayın linkinden yaz okulu ders seçimi yapabilirsiniz. 

YAZ OKULUNA KİMLER GİREBİLİR?

Yaz okuluna güz ve bahar döneminde kayıt yenileten-yeniletmeyen, yarı yıl fark etmeksizin tüm Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan Fakültelerin öğrencileri kayıt yaptırabilir. 2018-2019 öğretim yılında son kez yapılacak üç ders sınavına girme hakkı bulunan öğrenciler isterlerse yaz okuluna başvurabilirler. Ancak yaz okuluna kayıt yaptıran öğrenci, üç ders sınavına katılamaz. Öğrenciler, üst yarıyıl ya da alt yarıyıllardan hiç almadıkları dersleri yaz okulunda alabilir. Tüm bu koşullarda yaz okulunda en fazla 5 ders seçebilirler. Öğrenim gördüğü programda FF harf notlu dersi/dersleri olan öğrenci yaz okulunda bu dersi/dersleri alabilir.  Genel Not Ortalaması (GNO) 2,00’ın altında olan öğrenciler, koşullu geçtikleri dersleri yani CD, DC ve DD harf notu aldıkları ders/dersleri yaz okulunda alabilir. 

YAZ OKULUNDA AÇILACAK DERSLER NELERDİR?

Ders seçimi, aof.anadolu.edu.tr adresindeki Kayıt Otomasyonu bağlantısı Yaz Okulu Kayıt linkinden ilgili kayıt tarihleri arasında yapılacaktır.  Yaz okulunda hangi ders/derslerin açılacağı ilgili birim kurulu kararı ve Senatonun onayıyla yaz okulu kayıt tarihlerinden sonra belirlenir.

NOT YÜKSELTMEK İÇİN DERS ALINIR MI?

Genel not ortalaması 2,00 veya 2,00'nin üzerinde olup FF harf notu haricinde başarısız dersi bulunmayan öğrenci, not yükseltmek için ders seçemez.   Genel not ortalaması 2,00’nin altında olup başarısız olan FF harf notlu dersle birlikte koşullu geçer (CD, DC ve DD) harf notu alınan ders/derslerden en fazla 5 ders seçebilir.

NOT ORTALAMASI 2.00'IN ALTINDA OLANLAR HANGİ DERSİ ALABİLİR?

Açılacak derslerden, FF harf notu aldığınız ders/dersler, uyarı aldığınız dönemden itibaren koşullu geçer (CD, DC ve DD) harf notu aldığınız ders/dersler ile hiç almadığınız ders/derslerden, en fazla 5 ders seçebilirsiniz.

ÜÇ DERS SINAVINA GİRENLER YAZ OKULUNA KAYIT YAPTIRABİLİR Mİ?

2018-2019 eğitim-öğretim yılında üç ders sınavına katılma hakkı olan öğrenci, ders seçimi yapmadan üç ders sınavına katılabilir ya da yaz okulundan ders seçerek yaz okulu sınavına katılabilir. Bir öğrenci, üç ders sınavına ve yaz okuluna aynı anda katılamaz.

YAZ OKULUNA DEVAM ETME ZORUNLULUĞU VAR MI?

Yaz okulu, öğrencilerimize öğrenimlerini belirlenen süreden önce tamamlama fırsatı vereceği gibi, bütünleme sınavı taleplerinin de karşılanması anlamına geliyor. Yaz okulunda Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapıldığından dolayı devam zorunluluğu bulunmamaktadır.

ÜÇ DERSİM VARSA YAZ OKULUNA MI ÜÇ DERS SINAVINA MI KAYIT YAPTIRMALIYIM?

Üç ders sınavı ya da yaz okulundan birini tercih etmeniz gerekir.  Bir öğrenci, üç ders sınavına ve yaz okuluna aynı anda katılamaz. 

YAZ OKULU ÜCRETLERİ

Alınan Ders Sayısına Göre Ödenecek Öğretim Gideri Ücreti  Yaz okulunda 1 Ders alan öğrenci Toplam ₺160,00 öder.  Yaz okulunda 2 Ders alan öğrenci Toplam ₺175,00 öder.  Yaz okulunda 3 Ders alan öğrenci Toplam ₺190,00 öder. Yaz okulunda 4 Ders alan öğrenci Toplam ₺205,00 öder. Yaz okulunda 5 Ders alan öğrenci Toplam ₺220,00 öder. Yaz okulu kayıtlarında hangi öğrencilerden ücret alınmaz? İlgili Kanunlar kapsamında olan Şehit/Gazi yakınlarından, 03/01/2019 tarihli ve 1 sayılı Anadolu Üniversitesi Yönetim Kurulu Kararı gereğince engellilik oranı %40 ve daha fazla olan öğrencilerden yaz okulu ücreti alınmamaktadır. Ayrıntılı bilgi için 2018-2019 Öğretim Yılı Yaz Okulu İntenet Başvuru ve Kayıt Kılavuzuna tıklayınız.  Yaz okulu ders seçimi sonucunda açılmayan dersin tutarının iadesi yapılacak mı? Yaz okulu için yatırılan Öğretim Gideri tutarı iade edilmez ve ödeme yapıldıktan sonra kayıt işleminden vazgeçilemez. Ancak seçilen ders açılmazsa ilgili derse ait tutar, derslerin hiçbiri açılmazsa öğretim gideri tutarının tamamı iade edilir.  Yaz okulu sınavları hangi tarihlerde ve hangi illerde yapılacaktır? Yaz okulu sınavları 14-15 Eylül 2019 tarihlerinde yapılacaktır. Yaz okulu sınavlarının bütün illerde yapılması planlanmaktadır. Yaz okulu için sınav merkezi tercihi işlemini ne zamana kadar yaptırmak gerekir? Yaz okulu sınav merkezi tercihini 19 Temmuz 2019 tarihine kadar yapan öğrenciler belirtmiş oldukları sınav merkezinde sınava katılacaktır. Bu tarihten sonra yapılacak değişiklikler işleme alınmamaktadır.  Yaz okulu başarı değerlendirmesi nasıl yapılır?  Yaz okulu başarı değerlendirmesi tek sınav ile yapılır ve bu sınavın başarı notuna katkısı %100’dür. Yaz okulunda yapılacak sınava kimler giremez?  Güz veya Bahar dönemine bakılmaksızın girmiş olduğu son sınavında kopya nedeniyle sınavı/sınavları geçersiz sayılan öğrenci yaz okuluna kayıt yaptırabilir. Ancak kopya olayının gerçekleştiği sınav dönemini izleyen ilk sınav yaz okulu sınavı olacağı için sınava giremez. Yaz okuluna kayıt zorunlu mudur> Yaz okulu uygulamasına katılım öğrencinin isteğine bağlıdır. Yaz okulu ile ilgili sorular için öğrencilerimiz nereye başvurabilirler?  Öğrencilerimiz yaz okulu ile ilgili sorularını aosdestek.anadolu.edu.tr üzerinden ya da İletişim ve Çözüm Masası üzerinden sorarak yanıt alabilirler.   YAZ OKULU Kayıt Türü İntenet Başvuru ve Kayıt Tarihi** Mazeretli Kayıt Tarihi Süre YAZ OKULU KAYIT - Açıköğretim - İktisat - İşletme 24 Haziran 2019 Pazartesi 28 Haziran 2019 Cuma 28 Haziran 2019 Cuma 5 Gün * ÖSYS Yeni Kayıt ve Ek Yerleştirme İntenet Başvuru ve Kayıt tarihleri, ÖSYS yerleştirme sonuçlarının açıklandığı tarihe bağlı olarak değişebilir.  ** Kayıt gruplarının Intenet Başvuru işlemleri belirtilen tarihlerin ilk günü saat 09.00’da başlayacak, son günü saat 17.00’de sona erecektir.  *** Yatay Geçiş ile kayıt yaptıranlar ders ekleyebilir.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2019, 02:09

YORUM EKLE

Popüler Haberler