2019 DGS Başvuruları Ne Zaman Olacak? 2019 DGS Sınavı Ne Zaman Yapılacak? 2019 Dikey Geçiş Sınavı Şartları Belli Oldu!

ÖSYM, Dikey Geçiş Sınav takvimini açıkladı. Adaylar ne zaman başvuru yapabilecek? Sınav ne zaman yapılacak? Detaylar içeriğimizde yer almaktadır.

2019 DGS Başvuruları Ne Zaman Olacak? 2019 DGS Sınavı Ne Zaman Yapılacak? 2019 Dikey Geçiş Sınavı Şartları Belli Oldu!

Üniversitelerin önlisans bölümlerinde eğitim gören öğrencileri yakından ilgilendiren Dikey Geçiş Sınavı (DGS) için tarihler açıklandı. Eğitimlerine lisans öğrencisi olarak devam etmek isteyen öğrencilerin bu sınava girmeleri zorunludur. Başarılı olan öğrencilerin ön lisans eğitimi aldıkları dersler arasından eşdeğer olarak görülen derslerine muafiyet yani dersi yeniden almama hakkı veriliyor. Aynı zamanda kredi notları incelenerek öğrencinin lisans programından alacağı dersler belirleniyor. Dikey Geçiş yapacak öğrencilerin bu işlemleri Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans programlarından mezun olan öğrencilerin öğrenimlerine lisans üzerinden devam etmelerini içeren yönetmenlik hükümleri göz önüne alınarak yapılır. 

Dikey Geçiş Sınavı Başvuru ve Sınav Tarihi Ne Zaman?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi başkanlığı, sınav takvimini açıkladı. Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 2019 yılı için başvurularını 26 Nisan'da almaya başlayacak. Adayların son başvuru tarihi 8 Mayıs 2019 olarak belirlendi. ÖSYM, adaylardan en geç 21 Mayıs 2019 tarihinde başvuru alacak. Sınav günü 30 Haziran 2019 olarak belirlendi. Adaylar sınav sonuçlarını 25 Temmuz tarihinde ÖSYM'nin intenet sitesinden öğrenebilecek. 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 22:05

YORUM EKLE

Popüler Haberler