2019 DGS Geç Başvuru Tarihi Ne Zaman? Dikey Geçiş Sınavı Geç Başvuru Ücreti ve Detayları

2019 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) başvuru tarihi ne zaman? Ön lisans öğrenimini lisansa tamamlamak isteyen öğrenciler için dikey geçiş sınavı geç başvuru ücreti ve detayları ortaya çıktı.

2019 DGS Geç Başvuru Tarihi Ne Zaman? Dikey Geçiş Sınavı Geç Başvuru Ücreti ve Detayları

Meslek Yüksekokulu ve açık öğretim lisans programlarından mezun olan adaylar Dikey Geçiş Sınavı’na girebilmektedir. Her yıl aynı dönemde gerçekleşen DGS, bu yıl Türkiye’nin bütün illerinde ve KKTC’de yapılacak. Ön lisans öğrencilerinin öğrenimini lisansa tamamlamak için ter döktüğü DGS sınav takvimi duyuruldu.

MYO ve AÖF ön lisans bölümlerinden mezun olan veya son sınıf öğrencisi olan ve staj dışında mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan öğrenciler DGS’ye katılım sağlayabilmektedir. ÖSYM’nin gerçekleştirmekte olduğu DGS için 2019 yılında da büyük bir heyecan sürmektedir. 2019 yılı için DGS takvimi ortaya çıktı ve sınava katılım sağlayacak olan adaylar başvurularını belirlenen tarih aralığında yapacaklar.

DGS Takvim Detayları

DGS için başvurular 26 Nisan günü başlayıp 8 Mayıs’ta sona erdi. Sınava katılım sağlamak isteyen adaylar 9 Mayıs tarihine kadar ücretlerini yatırdılar. Sınav ücreti 120 olarak açıklandı ve geç başvuruda bulunacak adaylar için ise sınav ücreti 180 TL olarak aktarıldı.

Sınav Ücreti Nereye Yatırıldı?

Adaylar sınav ücretlerini;

  • Akbank'ın tüm şubeleri, ATM ve intenet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç);
  • Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve intenet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç); Finansbank'ın tüm şubeleri, ATM ve intenet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç);
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın tüm şubeleri, ATM ve intenet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç);
  • Türk Ekonomi Bankası'nın tüm şubeleri ve intenet bankacılığı;
  • Halkbank ATM, intenet bankacılığı ve şubeler;
  • ING Bank'ın tüm şubeleri ve intenet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç);
  • Vakıf Katılım Bankası'nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC'den başvuracak adaylar hariç);
  • Ziraat Bankası sadece intenet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM'den ücret yatırılmaz.);
  • ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemi (https://odeme.osym.gov.tr/)

2019 DGS Ne Zaman Yapılacak?

ÖSYM, 2019 yılı DGS takvimini duyurdu. Adaylar 26 Nisan-8 Mayıs 2019 tarihleri arasında başvurularını tamamladı ve geç başvuru tarihi içinse 21 Mayıs 2019 tarihi işaret edildi. DGS 30 Haziran 2019 günü yapılacak ve sınav sonuçları ise 25 Temmuz 2019 günü duyurulacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2019, 02:22

YORUM EKLE

Popüler Haberler