2019 KPSS Sınavı Ne Zaman Yapılacak? 2019 KPSS Lisans ve Ön Lisans Başvuru Tarihleri!

ÖSYM, 2019 KPSS hakkındaki detayları duyurdu. 2019 KPSS Sınavı Ne Zaman Yapılacak? KPSS başvuruları, oturum tarihleri ve KPSS ile ilgili merak edilen bilgiler içeriğimizin devamında yer almaktadır.

2019 KPSS Sınavı Ne Zaman Yapılacak? 2019 KPSS Lisans ve Ön Lisans Başvuru Tarihleri!

Kamuda istihdam edilmek isteyen binlerce vatandaş 2019 KPSS başvurularıyla ilgili detayları araştırmaya başladı. ÖSYM’nin yaptığı son açıklamalara göre 2019 sınav takvimleri ortaya çıktı. Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın oturumlarıyla ilgili bütün detaylar memur olmak isteyen vatandaşlar tarafından incelenmeye başlandı.

KPSS başvurularında bulunmak isteyen adaylar, ÖSYM’nin resmi web sayfası üzerinden gerekli bilgileri doldurarak başvurabilmektedir. Sınav tarihine kısa bir süre kala da sınav başvuru kılavuzları bildirilecek.

2019 KPSS Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

4 yıllık üniversite (lisans) mezunu olan adaylar için başvurular 3 Mayıs 2019 tarihinde başlayıp 15 Mayıs 2019 günü sona eriyor. 5 oturumda gerçekleşecek sınavın ilk oturumu 14 Temmuz 2019 günü gerçekleşecek. KPSS A Grubu ve Öğretmenlik oturumunda adaylar Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri testlerini çözecek. KPSS A Grubu ve Öğretmenlik yani Alan Bilgisi testi ise 20 Temmuz 2019 günü yapılacak. KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Alan Bilgisi testi ise 2. gün yani 21 Temmuz 2019 günü gerçekleşecek.

Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınavının ise 28 Temmuz 2019 günü yapılmasına karar verildi. ÖSYM, bütün alanlarla ilgili girilen oturumların sonuçlarının 29 Ağustos 2019 günü yayınlanacağını duyurdu. Sınav sonuçları da yine ÖSYM’nin resmi web sayfası üzerinden erişiliyor.

KPSS Atamaları Nasıl Yapılır?

Devlet tarafından kamu kurum ve kuruluşlarına her yıl belirli oranda atama izni tanınmaktadır. Gerekli planlamalar yapılır ve kuruma bir bütçe sağlanarak atama ile ilgili kadrolar belirlenir. Yapılan planlamalar neticesinde personel alımlarıyla ilgili bilgiler elektronik ortam üzerinden Devlet Personel Başkanlığı’na bildirilir. Memur olmak isteyen adaylar Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmek zorundadır.

Sınavdan 70 üzerinde puan alanlar atanmaya hak kazanır ve bazı kamu kurumlarının açtığı sınavlara girme hakkına sahip olur. Ancak memur olmak isteyen kişilerin önündeki bir diğer engel de sözlü mülakattır. Sözlü mülakatta da yeterli puanı alan kişi diğer adaylardan daha yüksek bir derece yapmış ise atanmaya hak kazanır.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2019, 15:09

YORUM EKLE

Popüler Haberler