2019 KYK bursu ve kredisi için başvurular ne zaman başlıyor? KYK kredisi nedir?

Üniversiteye kayıt olan öğrencilerin öğrenim hayatlarına destek almak için istedikleri KYK bursu ile ilgili bekleyişleri devam ediyor. Peki 2019 KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak? KYK kredi başvurusu nasıl yapılır?

2019 KYK bursu ve kredisi için başvurular ne zaman başlıyor? KYK kredisi nedir?

Bu yıl üniversite kaydını yaptıran yüz binlerce öğrenci, 2019-2020 KYK burslarının ne zaman başlayacağını merak ediyor. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından verilecek olan kredi ve burslar ile ilgili öğrencilerin maddi desteğe hak kazanıp kazanmayacağı da başvurulardan sonra belli olacak. 

Öğrenim hayatlarına destek amaçlı verilen bu kredi ve bursların ise ne zaman başlayacapına dair henüz net bir açıklama yapılmadı. Geçtiğimiz yıl KYK bursları Ekim ayının 15'inde başlamıştı.

KYK tarafından daha önce yapılan açıklamada, "Kredi/burs başvuruları tüm üniversitelerin yatay, dikey geçiş, doktora ve yüksek lisans öğrenci işlemlerini tamamlamasını takiben alınacak." ifadeleri kullanılmıştı.

BURS KİMLERE VERİLİR? BURS VE ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

KYH bursundan, Ön lisans öğrencileri, Lisans öğrencileri, İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100'e giren öğrenciler ve Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler yararlanabilmektedir.

Burs; yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen bir ücrettir. Öğrenim kredisi ise yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2019, 12:09

YORUM EKLE

Popüler Haberler