2019 LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? LGS'de 2 hatalı soru için karar verildi mi?

1 Haziran 2019 tarihinde yapılan LGS sonuçları ne zaman açıklanacak ve LGS'de 2 hatalı soru için karar verildi mi konularında merakla araştırma yapılıyor. Uzmanlar, Fen Bilimleri testinde yer alan iki sorunun iptal edilmesi gerektiğini savunuyor.

2019 LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? LGS'de 2 hatalı soru için karar verildi mi?

1 Haziran 2019 günü yapılan Liseye Giriş Sınavı (LGS) tamamlandıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı sınav sorularını ve cevap anahtarını kamuoyuna duyurdu. MEB tarafından yayınlanan soru ve cevap anahtarıyla birlikte bazı soruların hatalı olduğu konusunda tartışma yapılmaya başlandı. Bu noktada Fen Bilgisi Testi A kitapçığı 9. sorunun hatalı olduğu belirtilmekte.

Kitapçık C Ancak Aileler B Diyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu kitapçıkta doğru yanıt C şıkkı olmasına karşın aileler B şıkkının da doğru olduğunu savunmakta. Eğitim uzmanları da sorunun doğru yanıtının B şıkkı olmasını savunmakta ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi web sayfasında yayınlanan cevap anahtarında sorunun doğru yanıtı C olarak görünmekte.

12. Soru Kazanım Dışında

Yine Fen Bilimleri Testi A kitapçığında 12. sorunun çözülebilmesi için öğrencilerin elektroskobun çalışma prensiplerini bilmesi gerektiği ifade ediliyor. Ancak MEB kazanımlarında ‘’elektroskobun çalışma prensiplerine girilmez.’’ ibaresi yer almakta. Bundan dolayı da sorunun iptal edilmesi gerektiği belirtiliyor.

LGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu duyuruya göre LGS sonuçları 24 Haziran 2019 günü duyurulacak.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2019, 16:00

YORUM EKLE
YORUMLAR
lgs öğrencisi
lgs öğrencisi - 12 ay Önce

Meb lütfen soruya bakın ve bize doğru bir açıklama yapın .Burada bircok cocuk madur durumda o hatali soru icin bu madurlardan biri de benim lütfen soru iptal edilsin kendi kitabinizda veya kendi eğitim portalınızda cvp b oluyor siz nasıl c diyorsunuz lütfn

bizi madur etmeyin

Mustafa
Mustafa - 12 ay Önce

9. Sorunun deneyini yapmak çok mu zor.Yüzeye de aynı yük (+) püskürtme de aynı yük (+) düzgün dağılma sağlanır mı???? Sağlanmaz.

O halde cevap açık ve net B şıkkıdır.Lütfen yetkililer ilgilensin.

Mustafa
Mustafa - 12 ay Önce

Soruda yüzeye düzgün dağılması deniliyor. Boyanın püskürtme anı sorulmuyor.Yüzey aynı yük olsaydı düzgün dağılma olur muydu? Çok basit bir deneyle sorunun cevabını B olduğu açıklanan bilir.Çok mu zor bir yetkilinin açıklama yapması.

Berivan Yigit
Berivan Yigit - 13 ay Önce

Aileler söylemiyor lgs ye girmiş bir öğrenci olarak biz öğrenciler ve öğretmenler söylüyor gerçekten lütfen hak yenilmesin biz adaletli bir ülkeyiz lütfden bu iki soru kanunlar gereğince iptal olsun

Aleyna
Aleyna - 13 ay Önce

Umarım meb biran önce bir açıklama yapıp,boyama sorusunun hem b hem c şıkkını kabul eder.Elektroskop sorusunu da iptal eder.Yoksa birçok öğrenci haksızlığa uğrayacak.

Aygül  han
Aygül han - 13 ay Önce

9.soru cevabı kesinlikle b 2.deneye göre diye yönlendirme yapılmasaydı C düşünuleblirdi.Sorunun köküne göre c demek öĝrencileri ezbere yöneltmektir.verulen bilgiye göre kesinlikle b dir çocukların hakkı yenmemeli.

Feyime....
Feyime.... - 12 ay Önce

Çocuklarımızın hakkı yenmesin.Çok emek verdiler,çok çalıştılar .Nereden çalıştılar bilyormusunuz? Tabi ki de tek kaynakları olan MEB kitaplarından.işte bu yüzden Fen 9. ve 12. soru kesinlikle iptal edilmeli.Sayın yetkililer 8. sınıf Fen kitabını incelediniz mi acaba..Eğer en azından bir gôz attıysanız ,kendinizle nekadar çeliştinizi anlarsınız.Burada ki bilgilere göre Sormuş olduğunuz sorular asla yanlış değil, Yanlış olan cevap anahtarındaki 9. ve 12. sorunun şıkları.Lütfen soru ve cevapları gözden geçiriniz..Bu büyük bir haksızlık.

ertürk ....
ertürk .... - 13 ay Önce

sınav cidden kazanım dışıydı. bence sınav hakkında meb acıklama yapmalı