2019 LGS Yüzdelik Dilim Hesaplaması Nedir? Yüzdelik Dilim Hesaplama Nasıl Yapılır?

1 Haziran tarihinde yapılan Liselere Geçiş Sınavı LGS sonrasında velilerin ve öğrencilerin gözü sınavın sonuçlarına çevrildi. Sınavdan elde edilecek olan sonuçla tercihte bulunacak olan öğrenciler için yüzdelik dilim büyük bir önem taşıyor. Peki 2019 LGS Yüzdelik Dilim Hesaplama Nasıl Yapılıyor? İşte yüzdelik dilim hesaplama işlemi hakkında bilinmesi gerekenler…

2019 LGS Yüzdelik Dilim Hesaplaması Nedir? Yüzdelik Dilim Hesaplama Nasıl Yapılır?

2019 LGS Yüzdelik Dilim Hesaplama

Yüzdelik dilim genel anlamı ile öğrencinin sıralamasının yüzde olarak ifade edilen şeklidir. Milli Eğitim Bakanlığı öğrencinin Türkiye kapsamında ya da sınava girdiği ildeki sıralamasını yüzde vermektedir.

Bu konu ile ilgili bir önek verilmesi gerekirse Türkiye çapında %8’lik bir yüzdelik dilime giren bir öğrenci 1.300.000 katılımcı arasından 104.000 olmuş anlamına gelmektedir.

Bu bağlamda öğrencilerin tercih döneminde dikkat etmesi gereken hususlardan en önemlisi yüzdelik dilimdir. Taban puanlar her sene değişebilmesine karşın yüzdelik dilimler her zaman daha kesin sonuç vermektedir.

Yüzdelik dilim hesaplama işlemi öğrencinin elde ettiği yerleştirme temel puan ile sınava katılım gösteren tüm öğrencilerin göstermiş oldukları sıralamalarına göre yapılmaktadır.

Yüzdelik dilim sınava katılım gösteren öğrencilerin sınav sonunda almış oldukları puanla sınava katılım gösteren tüm öğrencilerin bir orana oturtularak, başarı sırsına sokulduğu yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüzdelik dilim sınav sonucunda alınan sonuç belgesinde il ve ülke çapında olacak şekilde 2 farklı şekilde belirlenmektedir.

İl çapındaki hesaplama kapsamında açıklanan yüzdelik dilim, o öğrenci ile birlikte aynı ilde sınava katılım öğrencilerin dahil edilerek yapıldığı hesaplama sonundaki yüzdelik dilim sonucudur.

Ülke çapındaki yüzdelik dilim hesaplaması ise tüm ülkedeki sınava giren öğrencilerin hesaba katılarak açıklanan sonucudur.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2019, 10:32

YORUM EKLE
YORUMLAR
BÜŞRA MERCAN
BÜŞRA MERCAN - 3 hafta Önce

Mat 8 dogru 4 yanlis fen 19 dogru turkce 19 dogru ingilizce 9 dogru inkilap ve din full yuzdelik dilimim ne olur

Ulku keten
Ulku keten - 2 hafta Önce

Türkçe full,inkilap full,ingilizce full,din 1 yanlış, matematik 13 dogru,3 yanlış,4 boş,fen 1 yanlış,yuzdelik dilim kaç olur

Kerem satır
Kerem satır - 3 hafta Önce

Mat 15D2Y fen15D2Y türkçr16D1Yinkilap9D1Y img9D1Y Din9D1Y

şaziye küçük
şaziye küçük - 3 gün Önce

Türkçe 1 yanlış 19 doğru inkilap ful ingilizce ful din ful matematik 18 doğru 1yanlış 1 boş fen 17 doğru 2 yanlış 1boş

seyma
seyma - 1 hafta Önce

Mat 17d2y1b/ fen17d3y /Türkçe ful /İngilizce ful /
Din9 d1y /inkılap 9d1y/Çapa gelir mi?

Popüler Haberler