16 Şubat 2019 Cumartesi 16:27
2019 Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Başvuru Şartları

Milli Savunma Üniversitesi, askeri öğrencileri yetiştirmeyi kendisine amaç belirlemiş bir kurumdur. Eğitimler kapsamında Kara Harp Okulu, Deniz Harp Okulu, Hava Harp Okulu ve Sahil Güvenlik için askeri personel eğitimleri verilmektedir. Kara harp Okulu’na girmek isteyen öğrencilerin bu okulun şartlarını iyi bir şekilde araştırmaları gerekiyor. Adaylar sınava gereken başvuru şartlarını yerine getirmeden girerse mülakatlarda elenirler.

Kara Harp Okulu

TSK bünyesinde askerlik mesleğini yapmak isteyen öğrenciler üniversite eğitimini bu kurumda alabilirler. Kara Harp Okulu’ndan mezun olan öğrenciler TSK bünyesindeki kara birimlerine gönderilirler. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’te dahil olmak üzere pek çok önemli asker Kara Harp Okulu’nda eğitim almışlardır. Bu kurumun amacı öğrencilerine liderlik, askeri özellikler, fiziki özellikler açısından yeterli hale getirmektedir. Eğitimleri geçen öğrenciler subay unvanı kazanırlar. Öğrenciler subay olarak giriş yaptıkları TSK birimlerinde rütbelerini yükseltme şansına da sahiplerdir. Rütbe yükseltebilmek için girilen sınavlarda başarı sağlamak ve belli görevlerde başarılı olmak gerekir.

Kara Harp Okulu Öğrencilerinin Diplomaları ile Eşit Olan Bölümler

Kara Harp Okulu öğrencileri okulu bitirdikten sonra TSK bünyesine katılamamaları halinde ne durumda olacaklarını merak ediyor. Dört yıllık Kara Harp Okulu eğitimlerinin ardından öğrencilerin diplomaları pek çok üniversite diploması ile aynı değere sahiptir. KHO diplomasının eşdeğer olduğu bölümler şunlardır;

-Endüstri ve Sistem Mühendisliği

-Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği

-Makine Mühendisliği

-İnşaat Mühendisliği

-Bilgisayar Mühendisliği

-İşletme ve Yönetim Bilimleri

-Savunma Yönetimi

-Uluslararası İlişkiler

KHO eğitimleri boyunca İngilizce eğitimin yanında Arapça, Farsça ve Rusça eğitimleri de verilmektedir. Bu kadar donanımlı bir eğitim sayesinde çoğu üniversite bölümündeki diplomalarla aynı seviyeye sahip olmanız da gayet normal bir durum.

KHO Başvuruları Nereden Yapılır?

Kara Harp Okulu sınavlarını ÖSYM düzenlemektedir. Bundan dolayı ÖSYM’nin duyuru ekranını takip emeniz gerekecektir. Ayrıca Milli Savunma Üniversitesi ve Kara Harp Okulu’nun resmi intenet sitelerini de takip edebilirsiniz. Bu sitelerde başvuru tarihleri ve koşulları önceden duyurulur.

Başvuru Şartları

KHO, Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde eğitim verdiği için MSÜ alım şartlarına bakmak faydalı olacaktır. 2019 Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu alım şartları aşağıda yer almaktadır.

-T.C vatandaşı olmak,

-Harp okullarına bayan ve erkekler, Astsubay Meslek Yüksekokullarına ise yalnızca erkek öğrenciler alınacaktır.

-Harp okulları için en fazla 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları’na başvuru yapabilmek için ise en fazla 21 yaşında olmak gerekiyor. Yaş hesabı içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesaplanır.

-2019 yılı harp okullarına başvuru yapmak isteyen öğrencilerin MSÜ sınav tarihine kadar mezun olmaları gerekmektedir. 2016 ve öncesinde mezun olanların başvuruları sistem tarafından engellenecektir.

-Harp okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları’na başvurmak için ÖSYM tarafından 7 Nisan 2019 tarihinde yapılacak olan MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına girmiş olmak ve bu sınavdan taban puanın üzerinde bir puan almak gerekir.

-ÖSYM Başkanlığınca 07 Nisan 2019 tarihinde yapılacak 2019 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2019-MSÜ) katılacak adaylar, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları tercihlerini, 29 Nisan 2019 – 17 Mayıs 2019 tarihleri arasında https://personeltemin.msb.gov.tr intenet adresine girerek yapmaları gerekmektedir (Belirtilen süre içerisinde intenet sitesi üzerinden tercihini yapmayan adaylar 2’nci seçim aşamalarına çağrılmayacaktır).

-Astsubay Meslek Yüksekokulları için ÖSYM Başkanlığınca 15 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan 2019-YKS Temel Yeterlilik Testine (TYT) katılmış ve MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek 2019-YKS TYT taban puanı almış olmak, Harp Okulları için ÖSYM Başkanlığınca 15 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan 2019- YKS TYT ile 16 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan 2019-YKS Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) katılmış, 2019-YKS AYT Sayısal ve Eşit Ağırlık Puan türünden MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmiş taban puan türünü almış olmak gerekir.

-MSB tarafından belirlenen taban puanı alamamış öğrencilerin, ikinci seçim aşamasına katılmış ve başarı sağlamış olsalar bile taban puanına sahip olamadıkları için askeri öğrenci adaylıkları sonlandırılır.

-Adayın kendisinin ve birinci dereceden yakınlarının, milli güvenliğe tehdit oluşturabilecek hiçbir yapı ile bağlantı içerisinde olmamaları gerekmektedir. Adayların ve yakınlarının ayrıca devletin varlığına ve birliğine zarar verici etkenlerden de ceza almamış olmamaları gerekmektedir.

-Adayların yapılacak güvenlik soruşturmasında şüphe uyandırıcı unsurların bulunmaması gerekir.

-Nişanlı, evli, dul, hamile, çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla veya erkekle nikâhsız olarak birlikte yaşamamakta olmak.

-TSK, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yapılacak olan sağlık taramalarından geçmek gerekmektedir.

-Harp Okulları Kanunu ve Yönetmeliği ile Astsubay Meslek Yüksekokulları Kanunu ve yönetmeliğinde belirtilen giriş esaslarına sahip olmak.

-Harp okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları için belirlenen kontenjan içerisine girebilmek.

-Askerî Okullara Alınan Öğrenciler ile Silahlı Kuvvetler Hesabına Fakülte ve Yüksekokullarda Okuyan Öğrenciler İçin Yüklenme Senedi Düzenlenmesine ve Bu Okullardan Çeşitli Sebeplerle Ayrılacak Öğrencilere veya Kefillerine Ödettirilecek Tazminata Dair Yönetmelik’te belirtilen yüklenme ve kefalet senetlerini düzenlemek gerekir.

-Öğrencilerin girdikleri askeri okuldaki intibak eğitimlerini başarılı bir şekilde geçmeleri gerekiyor.

Son Güncelleme: 16.02.2019 16:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.