2019 MSÜ Okul Bölüm Tercihleri Nasıl Yapılır? Milli Savunma Üniversitesi Tercih İşlemleri

Ülkemizde birçok üniversite ülkemizin geleceğinde söz sahibi olacak öğrenci yetiştiriyor. 2019 Milli Savunma Üniversitesi tercih işlemleri ekranı açıldı. 2019 MSÜ tercihleri nasıl yapılıyor? İşte Milli Savunma Üniversitesi başvurusu hakkında detaylar...

2019 MSÜ Okul Bölüm Tercihleri Nasıl Yapılır? Milli Savunma Üniversitesi Tercih İşlemleri

Ülkemizdeki üniversiteler geleceğe bilgili bireyler yetiştirmektedir. Milli Savunma Üniversitesi de öğrenci alımları yapmaya başlayacak. Bu üniversitede eğitim almak isteyen öğrenciler gerekli sınavlara girdiler. ÖSYM ise sınavdan hemen sonra soruları ve cevap anahtarlarını açıkladı. 7 Nisan'da yapılan sınavın sonuçları ÖSYM tarafından açıklanmıştı. 29 Nisan 2019 - 17 Mayıs 2019 tarihleri arasında Adayların, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları tercihlerini yapmaları gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde Milli Savunma Üniversitesi asker olmak isteyen öğrenciler için sınavlar gerçekleştirmişti. Adaylar sınavlarda birbiriyle yarışmıştı. Sınava giren adaylar da sınav sonuçlarını dört gözle bekliyorlardı. ÖSYM beklentilere karşılık verdi ve sınav sonuçlarını resmi intenet sitesinde açıkladı. Adaylar da 17 Mayıs'a kadar Harp Okulları ve Astsubay MYO tercihlerini gerçekleştirmeleri gerekiyor.

2019-MSÜ HARP OKULLARI VE MESLEK YÜKSEKOKULLARI TERCİH İŞLEMLERİ DUYURUSU 

Milli Savunma Üniversitesi tarafından yayınlanan tercih işlemleri rehberini okuyunuz. Tercih işlemlerinizi yaparken hak kaybına uğramamanız ve hata yapmamanız için lütfen bu rehberi dikkatli bir şekilde okuyunuz. Kara Harp Okulunda (ANKARA) yapılacak 2’nci Seçim Aşamalarına, sadece tercih yapan adaylar çağırılacaktır. 

Milli Savunma Üniversitesi bünyesine katılan öğrencilerin ağırlık puanları hesaplanacak. Adayların, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları tercihlerini 29 Nisan 2019 - 17 Mayıs 2019 (saat 23:59’a kadar) yapmaları gerekmektedir. Belirtilen süre içerisinde tercihini yapmayan adaylar, 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılmayacaktır.

Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2019-MSÜ) Sonuçları Açıklandı 

07 Nisan 2019 tarihinde uygulanan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavının (2019-MSÜ) değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, sınav sonuçlarına 26 Nisan 2019 tarihinde saat 10.00'dan itibaren ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilirler. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

ÖSYM BAŞKANLIĞI

Milli Savunma Üniversitesi 2019 Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Sınava girenlerin her test için verdikleri doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecek. Doğru cevapların toplamından yanlış cevapların dörtte biri çıkarılacak. Kalan doğru cevap sayısı adayın ham puanını verecek. Bütün adayların ham puanları ile o testin ortalama ve standart sapması hesaplanacak. Ortalama ve standart sapmalar kullanılarak adayın sınav puanının oluşturulmasında ilk basamak tamamlanacak. Daha sonra testlerin ağırlık katsayıları kullanılarak ağırlıklı puanların hesaplaması yapılacak. Ağırlıklı puanların hesaplanmasında temel şart adayların Temel Matematik ve Türkçe testlerinin en az bir tanesinden 0,5 ve üzerinde ham puan almış olması. Bu koşulu sağlamayan adayların ağırlıklı puanları hesaplanmayacak. Bütün adayların puanları en küçük 100 en büyük 500 olarak dönüştürülecek. Bu dönüştürmenin ardından ise;

MSÜ-SAYISAL (SA), MSÜ-EŞİT AĞIRLIK (EA), MSÜ-SÖZEL (SÖ), MSÜ-GENEL (GN) puanları ortaya çıkacak.

HANGİ OKUL İÇİN HANGİ PUAN İSTENECEK? 

Yerleştirme işlemlerinde Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları kendi içinde ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır.

2’nci seçim aşamalarına çağrı yapılacak puan türleri; KHO: 2019-MSÜ Sayısal Puanı, 2019-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı DHO: 2019-MSÜ Sayısal Puanı HHO: 2019-MSÜ Sayısal Puanı Kara Asb.MYO: 2019-MSÜ Sayısal Puanı, 2019-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı, 2019-MSÜ Sözel Puanı, 2019 MSÜ Genel Puanı Deniz Asb.MYO: 2019-MSÜ Sayısal Puanı, 2019-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı, 2019-MSÜ Sözel Puanı, 2019 MSÜ Genel Puanı Hava Asb.MYO: 2019-MSÜ Sayısal Puanı, 2019-MSÜ Eşit Ağırlık Puanı, 2019-MSÜ Sözel Puanı, 2019 MSÜ Genel Puanı Bando Asb.MYO: 2019-MSÜ Puan Türlerinden Adayın Aldığı En Yüksek Puan

2019 MSÜ TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK? 

Astsubay ve subay olmak isteyen adaylar sınav sonuçlarına baktıktan sonra öncelikli olarak okul tercihini ardından da ikinci seçim katılım tarihlerini belileyecekler. ÖSYM'ye göre ise askeri okul tercihleri 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında yapılabilecek.

Tercih tarihleri büyük önem taşımaktadır. Bu tarihleri Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklanacaktır. İkinci aşamaya çağrılmak için bu tercihleri kaçırmayınız. Belirlenen tercih tarihlerini kaçıran adayların yerleştirme işlemlerinde Harp Okulları ya da Meslek Yüksekokullarında eğitim görmeleri söz konusu değildir.  

MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ NEDİR?

31 Temmuz 2016 kurulan ve askeri ihtiyacı karşılamayı amaçlayan Milli Savunma Üniversitesi, Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren bir üniversitedir. MSÜ, harp okulları, meslek yüksekokulları ve enstitülerden oluşmaktadır.

Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde birçok kurumu barındırmaktadır. Bunlar; Ankara'da Kara Harp Okulu, Tuzla'da Deniz Harp Okulu, Yeşilköy'de Hava Harp Okulu, Balıkesir'de Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu, Yalova'da Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu, İzmir'de Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu, Ankara'da Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu, Kara, Hava ve Deniz Harp Enstitüleri, Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, Müşterek Harp Enstitüsü, Fatih Harp Tarihi Araştırmaları Enstitüsü, Alparslan Savunma Birimleri Enstitüsü, Barbaros Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü, Hezarfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü ve Milli Savunma ve Güvenlik Enstitüsü yer alıyor. 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 11:14

YORUM EKLE