2019 MSÜ Tercihleri Ne Zaman Yapılacak? MSÜ Taban ve Tavan Puanları Açıklandı mı? Tercihler için Son Tarih Ne Zaman

MSÜ sınavına giren öğrenciler 2019 yılı MSÜ tercihleri ne zaman yapılacak, MSÜ taban ve tavan puanları açıklandı mı sorularının yanıtını arıyor. MSÜ tercihleri için son tarih ne zaman? Sınava giren öğrenciler harp okulu ve astsubay meslek yüksekokullarında öğrenim görebilmek için heyecanlı bir bekleyiş içerisine girdi.

2019 MSÜ Tercihleri Ne  Zaman Yapılacak? MSÜ Taban ve Tavan Puanları Açıklandı mı? Tercihler için Son Tarih Ne Zaman

Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde öğrenim görmek isteyen bireyler MSÜ taban ve tavan puanlarını araştırmaya başladı. MSÜ’nün düzenlediği sınava katılım sağlayan adaylar sonuçlar duyurulduktan kısa süre sonra tercihlerini yapmaya başlayacak. Tercih yapacak olan adaylar baraj puanın kaç olacağını merak etmekteyken, MSÜ bu aşamada henüz tercih kılavuzunu yayınlamadı.

Adaylar MSÜ Tercihini Ne Zaman Yapacak?

ÖSYM’nin yayınladığı takvime göre adaylar 29 Nisan-18 Mayıs 2019 tarihleri arasında başvurularını yapacak. MSÜ, belirtilen tarihler arasında tercihlerini yapmayan adayların bir sonraki aşamaya çağırılmayacağını da duyurdu.

MSÜ 2. Seçim Aşamaları Ne Zaman Yapılacak?

Sınav sonuçları duyurulduktan sonra adaylar, aldıkları puana göre öncelik sırasına alınacak ve ikinci seçim aşamasına çağırılacaklar. Adaylar ne zaman çağırılacağını https://personeltemin.msb.gov.tr adresinden görüntüleyebilecek. Belirtilen tarih arasında bu adres üzerinden tercihlerini yapmayan adayların başvuruları doğrudan iptal edilecek.

Eğitim Detayları

Harp okulunda öğrenim görecek adaylar; Kara, Deniz, Hava ve Sahil Güvenlik eğitimleri görecekler.

Astsubay MYO öğrencileri ise; Kara, Deniz, Hava ve Sahil Güvenlik Meslek Yüksekokulu öğrenimi görecekler.

Kara, Hava ve Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencileri; 2019 MSÜ TM, SAY ve Genel Puana göre çağırılacaklar. Çağrı işlemlerinde hangi puanın kullanılacağına ilişkin detaylar da yine Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğü tarafından duyurulacak.

MSÜ Puan Hesaplama Detayları

Adayların tamamının testlere verdikleri doğru ve yanlış yanıtlar belirlenecek ve doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılacak. Adayların aldıkları ham puan kullanılacak ve testin standart sapması kullanılacak. Puan kapsamında adayların ağırlıklı puanları değerlendirmeye alınacak ve bunun hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik veya Türkçe testlerinin en az birinden 0,5 veya daha fazla puan almış olması gerekmektedir.

MSÜ İle İlgili Bilgiler

Milli Savunma Üniversitesi 31 Temmuz 2016 yılında kurulmuş olan bir askeri yükseköğretim kurumudur. Gençlerin vatanı savunma için tesis edebilmek ve gençlere prestijli bir kariyer hayatı sunmayı vadeden MSÜ; harp okulu, meslek yüksekokulu ve enstitülerden oluşmaktadır.

Üniversite bünyesindeki birimler ise; Ankara'da Kara Harp Okulu, Tuzla'da Deniz Harp Okulu, Yeşilköy'de Hava Harp Okulu, Balıkesir'de Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu, Yalova'da Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu, İzmir'de Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu, Ankara'da Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu, Kara, Hava ve Deniz Harp Enstitüleri, Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, Müşterek Harp Enstitüsü, Fatih Harp Tarihi Araştırmaları Enstitüsü, Alparslan Savunma Birimleri Enstitüsü, Barbaros Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü, Hezarfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü ve Milli Savunma ve Güvenlik Enstitüsü’dür.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 14:20

YORUM EKLE

Popüler Haberler