2019 PYBS Burs Sorgulama! PYBS Bursları Ne Zaman Yatar?

İhtiyaç sahipleri arasında eğitime devam eden öğrenciler için verilen devlet parasız yatılı burs sınavı sonucu burs kazanıp kazanmadığınızı sorgulamak için MEB üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. 2019 yılında PYBS ne zaman yapılacak ve başvuru şartları nelerdir?

2019 PYBS Burs Sorgulama! PYBS Bursları Ne Zaman Yatar?

Milli Eğitim Bakanlığı Parasız Yatılı Bursluluk Sınavı sonucunda 5. İla 11. Sınıf öğrencilerine eğitim hayatı boyunca burs vermektedir. 2019 yılında Parasız Yatılı okulların kapatılmasıyla bursun ismi İlköğretim ve Ortaöğretim Bursluluk Sınavı olarak güncellendi. Geçim sıkıntısı yaşayan ve maddi durumu iyi olmayan öğrenciler için bu burs önlemli bir destek olmaktadır.

PYBS sorgulaması MEB resmi intenet sitesinden LİNK linki üzerinden yapılmaktadır. Ekrana gelen sayfada TC kimlik numarası ve doğum tarihi bilgilerinin girilmesiyle resimdeki güvenlik kodu ile beraber giriş yaparak sınav sonuçlarını görebilirsiniz.

2019 yılında yapılması planlanan PYBS 2 Haziran tarihlerinde gerçekleşmektedir. Başvurular ve duyurular için Milli Eğitim Bakanlığı sitesini takip etmelisiniz.

PYBS Bursu Ne Kadardır?

2019 yılı güncellenen fiyat ile beraber burs aylık 260,40 TL dir. Bursu kazanan adaylar ilk eğitim-öğretim yılının ilk ayından itibaren hesaplara yatırılacaktır. Burs her ayın ilk iki haftası içinde yatırılmaktadır. Yapılan bu yardımlar öğrenci ailelerini rahatlatmakta ve öğrencilere harçlık olmaktadır. Bursu kazandığı kesinleşen öğrenciler Vakıfbank’tan açılacak hesap ile Vakıfbank üzerinden bursunu temin edebilirler.

PYBS Bursu Şartları Nelerdir?

Başvuru yapacak öğrencinin Türk vatandaşı ya da KKTC vatandaşı olması gerekmektedir.

Öğrencinin yaşadığı evdeki kişi sayısı başına gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerekmektedir.

Öğrenci 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. Sınıf öğrencisi olması gerekmektedir.

Öğrencinin herhangi bir cezası olmamalı ve sınıf tekrarı yapmaması gerekmektedir.

Hükümlü ve tutuklu olan öğrencilerde burstan faydalanamaz.

PYBS Bursu Hangi Nedenlerle Kesilir?

Okuldan atılan öğrencileri bursu kesilir.

Eğitim hayatını geçerli bir sebep olmadan bırakanların bursu kesilir.

Sınıf tekrarı durumunda burs kesilir.

Sınıf eğitimleri bittiği an burs otomatikman kesilir.

PYBS Başvurusu İçin Gerekenler

Başvurular online olarak yapılmaktadır. E-okul sistemi, MEB ve MEB ölçme, değerlendirme ve sınav merkezinin sitesinden yapılmaktadır. Başvuru okul müdürlerinin onayı ile tamamlanır.

Başvurular şartları sağlamıyorsa, elektronik ortamda onaylanmamışsa ve bilgi ve belgeleri eksik verilmiş ise başvuru geçersiz sayılır.

PYBS de öğrencilere toplamda 100 soru sorulmaktadır. Sınav için 120 dakika verilir. Başarı sıralaması itibariyle kazanan adaylara burs bağlanır. ÖSYM nin sınav kurallarına uymayan adayların sınavları iptal edilir.

Özel okulda okuyan öğrencilerde sınava katılabilir. Ancak kazanmaları halinde bir devlet okuluna, örgün eğitim kurumlarına ve imam hatiplere geçiş yapmaları gerekir. Ancak kanun kapsamındaÇocuk Koruma Kanunu kapsamında bulunan öğrenciler, Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında bulunan öğrenciler, Terörle mücadele kanun kapsamında bulunan öğrenciler, Emekli Sandığı kanununun genel sağlık sigortası ve sosyal sigortalar kanunu kapsamında harp ve vazife malulü sayılan kişilerin çocukları, yurt dışında vazifeli personele aylık bağlanması ve nakdi tazminat bağlanması hakkında kanun kapsamına giren öğrenciler ve bazı kamu görevlilerine aylık bağlanması ve nakdi tazminat bağlanması hakkında kanun kapsamına giren kişilerin çocukları burstan faydalanabilirler.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 16:27

YORUM EKLE

Popüler Haberler