2019 Yılı İOKBS Bursluluk sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Sınav sonuçları hangi tarihte nereden duyurulacak?

2019 yılı için İOKBS bursluluk sınav sonuçları ne zaman açıklanacak ve sınav sonuçları hangi tarihte nereden duyurulacak sorularının yanıtı ortaya çıktı. İşte 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerinin 2 Haziran 2019 günü ter döktüğü sınavla ilgili ayrıntılar.

2019 Yılı İOKBS Bursluluk sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Sınav sonuçları hangi tarihte nereden duyurulacak?

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk sınavı 2 Haziran 2019 günü yapıldı. 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerinin ter döktüğü İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı soru ve cevapları MEB tarafından yayınlanacak. Eski adıyla parasız yatılı ve bursluluk sınavı 2019 tarihi de belli oldu.

İOKBS sınav giriş belgesi 17 Mayıs 2019 tarihinde duyuruldu ve sınav sonuçlarının 22 Temmuz günü açıklanacağı belirtildi. Adaylar sınavda çoktan seçmeli 100 soru yanıtladı ve 120 dakika süre verildi.

İOKBS Sınav Değerlendirme Detayları

Sınava katılım sağlayan öğrencilerin cevap kağıtları optik okuyucuyla okutulacak, derslere ilişkin testlerde her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları tespit edilecek. Buna göre her aday için dört farklı ham puan hesaplanacak ve bütün öğrencilerin ham puanı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek standart sapma hesaplanacak. Ham puanlarda test ortalamalarına göre sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak standart sapma hesaplanacak.

Bir öğrencinin teste ait SP’si aynı testin ortalama ve standart sapması kullanılarak bütün adayların ham puan ortalaması 50’ye, standart sapması ise 10’a getirilerek dönüştürme işlemi uygulanacak. Cevap anahtarlarında herhangi bir yanlışlık olması ve bunun Merkez Sınav Kurulu tarafından tespit edilmesi halinde soru veya sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soruların doğru seçenekleri dikkate alınarak değerlendirmeye alınacak.

Sınava katılım sağladığı halde cevap kağıdına herhangi bir işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları dikkate alınmayacak, herhangi bir kontenjan veya bursluluk hakkı da tanınmayacaktır.

İOKBSİokbs

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2019, 01:33

YORUM EKLE

Popüler Haberler