2019 Yılı Yaz Dönemi DYK (Destekleme Yetiştirme Kursları) Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

DYK yaz dönemi başvuruları ne zaman başlayacak? Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında 2019 yılı yaz döneminde görev almak isteyen öğretmenler için başvurular ne zaman? DYK iş takvimi belli oldu. DYK hakkında bütün bilgiler haberimizde...

2019 Yılı Yaz Dönemi DYK (Destekleme Yetiştirme Kursları) Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

2019 Yılı Yaz Dönemi DYK Kurs Merkezi Başvuru Tarihleri 

MEB Kurs - Destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alacak öğretmenlerin başvuru tarihleri açıklandı. Başvurular okullardan yapılacak ve ilçe/il milli eğitim müdürlüklerince onaylandıktan sonra öğretmenler görevlerine başlayabilecekler. 2018-2019 Öğretim Yılı Destekleme ve Yetiştirme Kursları Birinci, İkinci ve Yaz Dönemleri İş Takvimi belli oldu. 

DYK kurs başvurusu MEBBİS öğretmen girişi, EBA ve Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü sayfası üzerinden yapılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın vereceği Destekleme ve Yetiştirme Kursları kapsamında başvuru işlemlerini gerçekleştiren öğretmenlerin 2018-2019 Öğretim Yılı Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının işlem aşamaları ve uygulama tarihleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı.  

3 dönemden oluşan Destekleme ve Yetiştirme Kursları, 1. dönem kursları, 2. yarıyıl kursları ve yaz tatili kursları olarak belirlenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü (ÖYGM) tarafından Destekleme ve Yetiştirme Kursları 2018-2019 e-Kılavuzu yayınlandı. Takvimde öncelikle kurs merkezi açılma başvurularının alınması ve başvuruların il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince onaylanması süreci daha sonra da kurslarda görev almak isteyen öğretmen başvurularının alınması işlemi gerçekleştirildi.  

Okulların açılmasının ardından da kursta yer almak isteyen öğrencilerin başvuruları alındı. Kurs sınıflarının oluşturulduktan sonrada kurslar eğitim öğretime başladı. Milli Eğitim Bakanlığının, özellikle dershanelerin kaldırılmasından sonra üniversiteye ve liseye geçiş sistemine hazırlama modeli olan EBA Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile ilgili kılavuzla takvimi açıklandı. 

DESTEKLEME YETİŞTİRME KURSU BİRİNCİ DÖNEM 
 

DYK İKİNCİ DÖNEM  

21 Ocak 2019 - 3 Şubat 2019 tarihleri arasında kurs merkezi başvurularının alınması ve il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanması işlemi yapılmış olup öğretmen başvurularının alınması ve onaylanması ise 4-10 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi.  

Destekleme ve Yetiştirme Kursları için 11-17 Şubat 2019 tarihleri arasında öğrenci başvuruları alınacak ve 18-24 Şubat 2019 tarihleri arasında okul müdürlüklerince kurs sınıfları oluşturulacak. İkinci dönem DYK 25 Şubat 2019 tarihinde başladı.  

Kurslar 2 Haziran 2019 tarihinde tamamlandı. Yaz Dönemi kurs merkezi başvurularının alınması ve il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince onaylanması süreci 10-16 Haziran 2019 tarihleri arasındadır.  

Öğretmen başvurularının alınması, ücretli öğretmen başvurularının il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince onaylanması süreci 17-23 Haziran 2019 tarihleri arasındadır. 

Öğrenci başvuruları 24-30 Haziran 2019 tarihleri arasında olacak.  Kurs sınıfları 1-7 Temmuz 2019 tarihleri arasında oluşturulacak. Kurslar ise 8 Temmuz 2019 tarihinde başlayıp 1 Eylül 2019 tarihinde kadar devam edecek. 

DYK ÖĞRETMEN BAŞVURULARI  

Kurslarda görev almak isteyen kadrolu/sözleşmeli öğretmenler, MEBBİS şifreleri ile e-kurs modülünden görev almak istedikleri kurs merkezi tercihlerini yaparak başvuruda bulunabilirler. Kadrolu/sözleşmeli öğretmenler, kurs merkezi tarafından belirlenen derslerden Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 9 No’lu Kararı çerçevesinde; atama branşları ile okutabilecekleri diğer derslerden kurs başvurusunda bulunabilirler. 

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERİN DYK BAŞVURUSU 

 DYK’larda görev almak isteyen ücretli öğretmenler ise aday öğretmen olarak atama şartlarını taşımaları hâlinde, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 9 No’lu Kararı çerçevesince okutabilecekleri derslerden kurs başvurusunda bulunabilirler. Bu öğretmenler, e-kurs modülü üzerinden sisteme ilk girişte oluşturacakları şifreyle başvurularını yaparak, sistemden alacakları ilgili evrakı il/ilçe komisyonuna ulaştırır.  

ÖĞRETMEN GÖREVLENDİRMESİ 

Kurslarda görev alacak öğretmenlerin belirlenmesi, e-kurs modülü üzerinden kurs merkezi müdürü tarafından öncelikle o kursa başvuru yapan kadrolu ya da sözleşmeli öğretmenler arasından öğrenci tercihleri ve ihtiyaçlar göz önüne alınarak gerçekleştirilir. İhtiyaç olması hâlinde, komisyon tarafından başvuruları onaylanan ücretli öğretmenler ders ücreti karşılığında görevlendirilir.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 05:10

YORUM EKLE

Popüler Haberler