2019 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM YKS takvimi

Milyonlarca öğrencinin ter döktüğü YKS sınavı sonuçlandı. Sınava giren yaklaşık 2 milyon öğrenci, sınavda aldıkları sonuçları merak ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS) sonuçlarının ne zaman açıklanağı merak ediliyor. Sınav iki oturum halinde yapıldı. Birinci oturumda adaylar Temel Yeterlilik Sınavı'na (TYT) girdi. İkinci gün ikinci oturumda ise hem Alan Yeterlilik Testi (AYT) hem de Yabancı Dil Testi (YDT) yapıldı. Sınavların tamamlanmasının ardından bütün adayların gözü sınav sonuçlarıda döndü. 2019 YKS sonuçları ne zaman açıklanıyor? İşte detaylar...

2019 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM YKS takvimi

Sınavda İlk oturum 15 Haziran 2019 tarihinde saat 10.15'te, ikinci oturum 16 Haziran 2019 tarihinde saat 10.15'te, üçüncü oturum 16 Haziran 2019 tarihinde saat 15.45'te yapıldı. Sınavın ilk oturumu ilk gün gerçekleşti. İlk oturumda adaylara 135 dakika, ikinci oturumda ise 180 dakika süre verildi. Yabancı dil sınavında ise 120 dakika süre verildi. ÖSYM'nin başvuru kılavuzunda yer alan açıklamalarda şu ifadeler yer aldı:

15 Haziran - 16 Haziran 2019 tarihlerinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı) Temel Yeterlilik Testi, Alan Yeterlilik Testi ve Yabancı Dil Testi olmak üzere üç oturum oldu. Sınavdan sonra adaylar sonuçların açıklanmasını beklenecek. 

Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından lisans ve önlisans tercihleri başlayacak. Tercihlerin tamamlanmasından sonra da tercih sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte hayallerine kavuşanlar ve kavuşamayanlar belli olmuş olacak. 

Sınavdan birkaç gün önce, ÖSYM tarafından sınav giriş belgeleri çıkarılmıştı. Sınav giriş belgesi sayesinde adaylar 2019 YKS sınavına giriş yerlerini öğrenmişti. 15 Haziran 2019 tarihinde uygulanan 2019-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), 16 Haziran 2019 tarihinde uygulanan 2019-YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) adaylarının sınav giriş yerleri belli oldu.

SINAV SONUÇLARI NASI DEĞERLENDİRİLMELİDİR?

Öğrencilerin herhangi bir yükseköğretim programlarını tercih edebilmeleri için öncelikle Temel Yeterlilik Testi'nden en az 150 puan almaları gerekmektedir. Bu sınavdan 150 ve üzeri alan öğrencilerden SAY, SÖZ, EA ve DİL puanı 180 puan alanlar, ön lisans programlarına tercih yapabilirler. Bu puanlara ulaşamayan adayların herhangi bir ön lisans ya da lisans programını tercih etme hakları yoktur.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri (engelli öğrenciler için 100 ve üzeri) olması gerekmektedir. 

YKS SINAV SONUÇLARI NEREDEN ÖĞRENİLECEK?

ÖSYM bünyesinde başvuruları alınan ve yapılan sınav olan YKS sınavının sonuçları da ÖSYM üzerinden duyurulacak. Adaylar ÖSYM'nin resmi web adresi olan https://sonuc.osym.gov.tr üzerinden TC kimlik numaralarını ve ÖSYM şifrelerini girerek sonuçlarını öğrenebilecekler. Sonuçlarda yer alacak bilgiler şu şekildedir:

  • Testlerdeki doğru ve yanlış cevap sayısı 
  • TYT puanı ve başarı sırası 
  • varsa AYT ile YDT puanları ve başarı sıraları
  • Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) 
  • Yerleştirme puanları ve başarı sıraları 

Sınav sonuç belgelerinin sorgulanması için ''Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi'' denen bir sistem vardır. Bu sistem sayesinde sınav sonuç belgelerin alt kısmına ''Sonuç Belgesi Kontrol Kodu'' basılmaktadır. Bu hizmetten faydalanmak için https://sonuc.osym.gov.tr sitesinde yer alan Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasına girebilirsiniz.

YKS sonuçları hakkında açıklamalarda bulunan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, sosyal medya hesabından YKS sonuçlarının hangi tarihte açıklanacağını duyurdu. Aygün, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada YKS sonuçlarının 18 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacağını söyledi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan ÖSYM Başkanı Aygün, ''“2019-Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu https://www.osym.gov.tr intenet sitemizde yayınlanmıştır. Tercihler 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında alınacaktır. Adaylarımız için hayırlı olmasını temenni ederim.” dedi.

2019 Yılı YKS Sonuçları 18 Temmuz 2019 tarihinde osym.gov.tr sitesinden açıklanacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2019, 02:41

YORUM EKLE