2019 YKS Tercih Kılavuzuna Yeni Programlar Eklendi

Üniversiteye giriş sınavı olan YKS ile ilgili YÖK'ten son dakika bir açıklama geldi. Sınava sayılı günler kala YÖK adaylara bir açıklama yaptı. Açıklamaya 2019 YKS Tercih Kılavuzuna Yeni programlar eklendi. Peki bu programlar neler? Detaylı bilgi haberimizde.

2019 YKS Tercih Kılavuzuna Yeni Programlar Eklendi

2019 YKS Tercih Kılavuzu Yeni Program

15  019 tarihinde üniversiteye giriş sınavı gerçekleşecek. Sınava girecek olan adaylar geri sayıma başladı. Sınava son 1 hafta kala YÖK bir açıklama yaptı. 2019 YKS sınavının tercih kılavuzlarına yeni birkaç program eklendiğini açıkladı.

Yeni bölümler ekleyen YÖK bu bölümlerin geleceğin meslekleri olduğunu ve adayların şansının yükseldiğini belirtti.

İlk olarak doktora programı için yeni bölümler eklendi Bu bölümler büyük veri, veri madenciliği, yapay zeka ve robotik oldu. Bu programlar eklendikten sonra 16 üniversitede 30 bin doktora öğrencisine uygulandı.

Doktora öğrencileri için yapılan bu yenilikten sonra YÖK bunu lisans öğrencileri içinde yapmaya karar verdi. Lisans ve ön lisans programının tercih kılavuzlarına yeni bölümler eklendi. Bu bölümlerin geleceğin meslekleri olarak görüldüğü belirtildi.

HANGİ LİSANS  BÖLÜMLERİ AÇILDI?

Sınava sayılı günler kala Yök son dakika açıklaması yaptı. Tercih kılavuzlarına yeni bölümler ekleyen Yök, hangi bölümlerin açıldığı listesini paylaştı. İşte yök’ün açıkladığı yeni bölümler:

Bilgi güvenliği teknolojisi,

Havacılık elektroniği,

Tarım ve ticaret işletmeciliği,

Yapay zeka mühendisliği,

Uluslararası ulaştırma sistemleri,

Yazılım geliştirme.

Yeni açılacak olan bölümler bu şekildedir.

ÜNİVERSİTELERE GELEN YENİ BÖLÜMLER 2019

YÖK tarafından son dakika paylaşılan habere göre lisans ve ön lisans programlarına yeni bölümler eklendi. Ön lisans için eklenen bölümler şunlar oldu:

Dijital medya ve pazarlama,

Hibrid ve elektronik taşıtları teknolojisi,

Üç boyutlu modelleme

Animasyon

Geleceğin mesleği olarak görülen bu bölümlerin hangi üniversitelerde açıldığı ve ne kadar öğrenci alacağı yeni kılavuzlarda belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2019, 18:45

YORUM EKLE

Popüler Haberler