2019 YKS ( TYT-AYT ) Sınava Girme Zorunluluğu Var Mıdır? 2019 ÖSYM YKS Klavuzu!

Milyonlarca üniversite adayını yakından ilgilendiren YKS 2019 sınavı başvuruları yarın başlıyor. 2019 YKS ( TYT-AYT ) Sınava Girme Zorunluluğu Var Mıdır? 6 Mart tarihinde sona erecek başvuruların detayları ÖSYM sitesinde yayınlanan kılavuzla netleşti.

2019 YKS ( TYT-AYT ) Sınava Girme Zorunluluğu Var Mıdır? 2019 ÖSYM YKS Klavuzu!

Üniversite adayları YKS 2019 sınavının detaylarını merak ediyor. YKS’ye girişlerin zorunlu olup olmadığı da oldukça merak edilen konular arasında. İşte ÖSYM kılavuzunda belirtilen zorunluluk detayları;

  • ÖSYM bünyesinde yapılan programlar ve özel yetenek sınavıyla öğrenci alan prgramlara başvuru yapmak isteyenlerin YKS sınavına girmesi gerekmektedir.
  • TÜBİTAK bünyesinde gerçekleştirilen uluslar arası programlarda derece yapanlarla, ISEF Proje Yarışması, Avrupa Birliği Genç Bilim Adamları Yarışması’na katılıp derece elde eden adaylar, kendi belirledikleri alanlardaki lisans programlarına sınavsız olarak girebiliyorlar fakat yine de YKS sınavına başvuruları gerekmektedir.
  • TC vatandaşı olmayan yabancı öğrenciler ve ortaöğretimini yurtdışında bir okulda gerçekleştirenlerin yok.gov.tr sitesindeki şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu adayların da Türkiye’de eğitim hakkı alabilmeleri için YKS 2019 sınavına başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

2018 yılında yapılan TYT programından en az 200 puan ve üzeri alanlar, 2019 yılında yapılacak YKS’ye girmeden, 2018 TYT puanlarını 2019 YKS sınavının yerleştirmelerinde kullanabilme hakkına sahip olacaklar. Ancak yine de bu kişilerin 2019 yılında yapılacak olan YKS sınavına başvuru yapmaları gereklidir.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 00:36

YORUM EKLE

Popüler Haberler