2019 YKS (TYT-AYT)’ye Yurtdışından Başvuru Nasıl Yapılacak? ÖSYM Başvuru Klavuzu!

2019 senesinin Haziran ayında yapılacak olan YKS'ye yurtdışından başvuru yapacak olan adayların dikkat etmesi gereken hususlar hakkında detaylı bilgiler verdiğimiz yazımızı sizlerle paylaştık.

2019 YKS (TYT-AYT)’ye Yurtdışından Başvuru Nasıl Yapılacak? ÖSYM Başvuru Klavuzu!

Geçtiğimiz yıl uygulanmaya başlanmış Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS) başvuruları yarın itibari ile başlayıp 6 Mart 2019 tarihinde sona erecektir. Yapılacak olan bu başvurularla ilgili adayların merak ettiği tüm detaylar ÖSYM tarafından ilan edilmiş olan Başvuru Kılavuzu’nda yer almaktadır.

Başvurular intenet ortamında ÖSYM’nin kendi sitesinden yapılacak olup bireysel olarak başvuru yapamayacak olan adayların, başvuru tarihleri içerisinde hangi sebeplerle yurtdışında bulunduklarını merkeze bildirmeleri gerekmektedir. Eğitim ve sağlık tedavileri gibi sebeplerden dolayı merkeze gidemeyecek olan adaylar, sınav başvurularını haberin devamında belirttiğimiz şekilde yapacaklardır. Bununla birlikte ÖSYM posta yolu ile yapılan başvuruları kabul etmemektedir.

İlgili adaylar sınava Ankara şehrinin Çankaya ilçesinde ya da İstanbul-2’de katılım göstereceklerdir.

Konu kapsamında, ÖSYM tarafından duyurulan bildiriyi aşağıdaki kısımda siz değerli okurlarımız ile paylaştık.

1) MERNİS’te Y.U. numarası bulunmayanlar, YU Numarası alacaklardır.

2) Yurt dışından başvuru yapmak isteyen adaylar, ÖSYM Çağrı Merkezi’ni başvuru süresi içerisinde bir yurt dışı telefon numarasından arayarak sınava yurt dışından başvuracaklarını bildireceklerdir.

3) Adaylar, T.C Kimlik / YU Numarası ve şifresiyle AİS’e giriş yaparak başvuru bilgilerini sisteme kaydedeceklerdir.

4) Başvuru işlemini yapan adaylar, başvuru süresince ve başvuru süresi bittikten sonraki ilk gün 23.59’a kadar www.osym.gov.tr İntenet adresinde bulunan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile sınav ücretini yatıracaklardır.

5) ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı bulunmayanlar; fotoğraf alanını boş bırakacaklardır. Ayrıca; adaylar, eğitim bilgileri alanında güncelleme /ekleme yapabileceklerdir.

Bu durumdaki adaylar, Ankara’da sınava alınacaklardır.

6) Sınav ücretini yatırarak sınava başvurularını tamamlayan adaylar sınav tarihinden önceki son resmi iş günü mesai saati bitimine kadar ÖSYM Ankara Sınav Koordinatörlüğüne (Çetin Emeç Bulvarı 1290. Sokak No:2 Yukarı Öveçler-ANKARA) aşağıdaki belgelerle birlikte şahsen başvuru yaparak başvurularını tamamlayacaklar ve Sınava Giriş Belgelerini alabileceklerdir. Bu belgelerden biri bile eksik olan adayların başvurusu tamamlanmamış sayılacaktır. Bu adaylar, Sınava Giriş Belgesi alamazlar.

a) Doldurulmuş ve aday tarafından imzalanmış Aday Başvuru Kayıt Bilgisi

b) Başvuru tarihinde yurt dışında bulunduğunu belirten resmî bir belge (pasaportun aslı ve pasaport giriş-çıkış mühürlerinin bulunduğu sayfanın onaylı bir öneği)

c) Diploma veya öğrenim durumunu gösterir resmî bir belgenin onaylı öneği (eğitim durumunda herhangi bir güncelleme/ekleme yapılmış ise)

7) Yukarıda belirtilen belgeler, başvuru merkezi görevlisince kontrol edilecektir. Adayın geçerli bir fotoğrafı bulunmaması durumunda fotoğrafı çekilecek, eğitim bilgisindeki aday beyanı eğitim bilgilerini gösterir belge doğrultusunda BM görevlisi tarafından sistemde onaylanacaktır.

Yurtdışından başvuru yapacak olan engel ve sağlık problemi bulunan adaylardan ya da sistemde engel ve sağlık bilgisi belirtilmemiş veya bu engel ve sağlık probleminde değişiklik yaşayan adayların bu yeni bilgileri sisteme girebilmeleri için, Sağlık Engel Formunu, Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinin bir kopyası ile engelli sağlık raporlarının kurul onaylı bir öneğini ve durumlarını belirten dilekçeleri ile beraber belirlenmiş olan başvuru süresi içerisinde ÖSYM’ye ulaştırmaları zorunludur.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 01:00

YORUM EKLE