2020 EKPSS Ne Zaman? Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı Tarihleri Belli Oldu!

Engelli vatandaşların kamuda görev alabilmeleri için yapılan EKPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı), her 2 yılda bir yapılmaktadır. Memur olmak isteyen engelli kişiler, 2020 EKPSS sınavının ne zaman yapılacağını araştırmaya başladı. Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın 2020 yılında yapılacağı kesinleşti.

2020 EKPSS Ne Zaman? Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı Tarihleri Belli Oldu!

Engelli vatandaşların memur olabilmek için beklediği Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı için başvuru tarihi ve sınav tarihine dair, henüz net bir açıklama yapılmadı. Geçtiğimiz yıllarda 2 yılda bir yapılan EKPSS sınavı Nisan ayında yapılmıştı.

EKPSS sınavı ÖSYM tarafından yapılıyor ve engelli kişilerin devlet memuru olabilmeleri için bu sınava girmeleri gerekiyor.

EKPSS Hangi Tarihte?

EKPSS sınavının 2020 yılının Nisan ayında yapılması planlanıyor. Sınava girmek isteyen engelli adayların başvuruları Şubat ayında yapılacak. Sonuçlar ise 2020 Mayıs ayında açıklanacak.

Kura için yapılacak başvurular ise Mayıs ayında yapılacak.

Engellilerin memur olabilmesi için yapılacak sınavın ücretini ödemek için, ÖSYM’nin resmi intenet sayfasında e-İşlemler’de bulunan “ödemeler” kısmından kredi kartı veya banka kartıyla ödemeler yapılabilecek.  Sınav sonuçlarının belirtilen tarihlerde açıklanması bekleniyor, fakat sınava dair bir dava olursa mahkeme tarafından açıklama tarihleri ertelenebilir.

Gelecek yıl yapılacak olan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na, ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, yükseköğretim ön lisans veya lisans bölümlerinden mezun olan veya EKPSS’nin geçerlilik süresi içerisinde mezun olabilecek kişiler başvuru yapabilecek.

Engelli vatandaşların devlet memuru olabilmesi için yapılan bu sınav, KPSS sınavıyla aynı şekilde yapılmaktadır. İki sınav arasındaki tek fark, EKPSS sınavına engelli bireylerin girecek olmasıdır.

EKPSS sınavında engelli adaylara, engel durumlarına ve öğrenim düzeylerine uygun olacak şekilde Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinden toplam 60 soru sorulacak ve adaylara 60 dakika süre verilecek.

EKPSS’de Soyulan Sorular ve Soru Sayısı

Genel Yetenek Testi ve Soru Sayısı

1) Türkçe 15

2) Matematik 15

Genel Kültür Testi ve Soru Sayısı

1) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 10

2) Temel Yurttaşlık Bilgisi 6

3) Türk Kültür ve Medeniyetleri 3

4) Türkiye Coğrafyası 5

5) Türkiye ve Dünya ile İlgili Genel, Kültürel ve Güncel Sosyoekonomik Konular 6

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2019, 03:40

YORUM EKLE

Popüler Haberler