5 yaşındaki çocuklara anaokulu zorunluluğu

2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Programı’nda eğitimde bazı değişikliklerin yapılacağı açıklandı. Yeni çalışmalar kapsamında 5 yaşındaki çocuklara ana okulu zorunluluğu getirilecek. Ana okulu ihtiyacı olan bölgeler için yatırımlar yapılacak.

5 yaşındaki çocuklara anaokulu zorunluluğu

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan 2020 yılı Cumhurbaşkanlığı Programı Resmi Gazete’nin 4 Kasım tarihli sayısında yayımlandı. Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre 2020 – 2021 eğitim yılında eğitimde köklü düzenlemeler yapılacak. Eğitimde erken çocukluk eğitimi için 5 yaş zorunluluğu getirilecek.

5 Yaş Zorunluluğu Eğitim Kapsamına Girecek

Resmi Gazete’nin 4 Kasım tarihli sayısında bulunan programa göre, eğitimde köklü düzenlemeler yapılacak. Erken çocukluk eğitiminde 5 yaş zorunlu eğitim kapsamına alınacak. Esnek ve altenatif erken çocukluk eğitim modelleri oluşturulacak ve ihtiyaç duyulan ilave derslikler yapılacak.

Yeni uygulamalar fırsat eşitliği ve bütün kademelerde eğitime erişim sağlanması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı sorumluluğunda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ortaklığında yapılacak.

Küçük Yerleşim Yerlerine Ana Sınıfı Yapılacak

Okul Öncesi Projesi için sınıf ihtiyacı olan küçük yerleşim yerlerine ihtiyaç duyulan maddi destek sağlanacak ve ana sınıfları kurulacak. İl, ilçe ve mahalle bazında sınıf ihtiyaçları belirlenerek bütçe planlaması yapılacak.

2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Programı’nda belediyelere erken çocukluk eğitim kurumları açması amacıyla mevzuat çalışmalarının yapılacağı açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2019, 14:10

YORUM EKLE

Popüler Haberler